Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kongres 590 kolejny raz pokazał siłę polskiego kapitału!

Sebastian Moryń 13:09 17 listopada 2018
15 – 16 listopada po raz kolejny w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa odbył się kongres 590, podczas którego miało miejsce mnóstwo debat, spotkań przedstawicieli biznesu, polityki i legislacji. Kongres 590 to arena wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. To była już trzecia edycja jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, stanowiącego przestrzeń do działań na rzecz rozwoju gospodarczego w oparciu o rosnącą rolę polskiego kapitału. Liczba uczestników, kolejny raz była większa niż w poprzednich latach.

W czwartek (15 listopada) Prezydent Andrzej Duda, otwierając Kongres 590 podkreślił szczególny wymiar kongresu, dobywającego się w 100-lecie odzyskania niepodległości. Prezydent wyraził radość z powodu licznego przybycia na imprezę przez przedstawicieli rządu oraz przedsiębiorców. - Cieszy mnie to, że będzie obecny premier Morawiecki, minister Gowin, cieszy mnie to, że jest Anna Zalewska, minister szkolnictwa. Jeśli mamy budować gospodarkę w ramach zrównoważonego rozwoju, to musimy zaczynać od szkoły. Od kształcenia dzieci w tym kierunku. Potrzebna jest współpraca ze szkołą w kierunku przedsiębiorczości, odpowiednie programy nauczania, by wychowywać młodych ludzi, którzy sprawnie będą działali w polskiej gospodarce – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda, podkreślił także znaczenie takich inwestycji realizowanych w ramach Trójmorza, takich jak Via Carpatia, Via Baltica czy przekop przez Mierzeję Wiślaną czy CPK. - Chcemy by Polska stała się miejscem otwartym. Byśmy mogli nieść bezpieczeństwo energetyczne dla naszych sąsiadów – powiedział prezydent odnosząc się do podpisanej przez PGNiG 24 letniej umowy na dostawę gazu NLG.

Prezydent na końcu swojego przemówienia, zachęcił przedsiębiorców, by korzystali z korzystnej koniunktury i inwestowali. - Straszą nas, że koniunktura się pogorszy a ona cały czas twa. Zachęcam do korzystania z tego. Byście podjęli działania inwestycyjne by państwo się rozwijało. Dla mnie największą radością będzie to, że gdy zapytam Polaków pod koniec swojej prezydentury, czy żyje się im lepiej niż na początku jego kadencji – wskazując, że to jest dla niego podstawowe zadanie jako głowy państwa.

Pierwszy dzień kongresu miał również swojego zagranicznego gościa, którym był Imram Khan, szef Snap's Strategy Officer, który ciekawie opowiedział o social mediach i jej wpływie na rzeczywistość.  

Również rozdano nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw prezydent nagrodził firmę Ultratech, którą zgłosił Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

W kategorii Narodowy Sukces wyróżniono firmę Ceramika Paradyż zgłoszoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

W kategorii Międzynarodowy Sukces nagrodę zdobyła firma Vigo System zgłoszona przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

PKO Bank Polski został laureatem w kategorii Odpowiedzialny Biznes. 

W kategorii Firma Rodzinna nagrodzono firmę MB – Pneumatyka. To firma zgłoszona przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. 

W kategorii STARTUP_PL wygrała firma Photon Entertainment zgłoszona przez Fundację "Technotalenty". Startup jest twórcą i producentem pierwszego na świecie interaktywnego robota edukacyjnego dla dzieci, który rozwija się wraz z dzieckiem.

W kategorii specjalnej Badania i Rozwój zwyciężyła firma Astronika. Zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Laureatem Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP został Pan Zbigniew Grycan. W latach 1980-2000 właściciel Zielonej Budki.

Prezydent zapowiedział też utworzenie przy Kancelarii Prezydenta Rady ds. Przedsiębiorców. 

W drugim dniu kongresu, poza stricte ekonomiczno-przemysłowymi panelami, były ciekawe spotkania poświęcone tzw. Przedsiębiorstwom rodzinnym, wpływie rodziny na biznes, jak również wiele społecznych spotkań. W południe na kongres przybył Premier Polski Mateusz Morawiecki, który mówił m.in. że 3 lata rządów Zjednoczonej Prawicy„rzeczywiście uwolnił potencjał polskiej gospodarki”. - Jest się z czego cieszyć. A przecież o to nam chodziło, żeby gospodarka i społeczeństwo jechały na jednym koniu – mówił Premier.

Premier podkreślił wsparcie państwa dla specjalnych stref ekonomicznych. - Odzyskanie kilkudziesięciu miliardów podatków, które wypływały z naszego kraju. To była kradzież naszych, waszych, państwa pieniędzy. Przedsiębiorcy często mówili: jak ja mam konkurować z tym, który nie płaci 23 proc. podatku VAT albo podatku CIT. Dziś dla małych i średnich polskich firm zaproponowaliśmy najniższy podatek w Unii Europejskiej – 9 procent, a wielkie korporacje mają płacić uczciwy podatek 19-procentowy – mówił Morawiecki.


- Dzisiaj, kiedy już wywalczyliśmy wolną Polskę, kiedy mamy ten największy skarb – niepodległą Rzeczpospolitą, możemy sami ją urządzać. Miejmy przekonanie, że właśnie dobra współpraca między świadomym państwem, walka o nasze interesy w Brukseli, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Londynie, a nie poklepywanie po plecach, zadecydują o kolejnych dekadach jakości wzrostu gospodarczego kraju. Na koniec parafrazując słowa Władysława Andersa, powiedział: - Odrzućmy wszystko co nas dzieli. Budujmy na tym, co nas łączy. Łączy i tworzy szybszy rozwój gospodarczy, nową przestrzeń do rozwoju gospodarczego. Orzeł naszej gospodarki musi się wzbić w przestrzeń jak najwyżej.

Kongres 590 naprawdę z roku na rok staje się centrum innowacyjnej myśli, która nadaje bardzo silny impuls dla wielu przedsięwzięć biznesowych. I co najważniejsze, takie spotkania kształcą i motywują. Do zobaczenia za rok.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze