Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kongregacji Nauki Wiary: Nie ma zgody Kościoła na eutanazję

D.Z. 13:30 22 września 2020
Nie ma zgody na eutanazję. needpix.com
Kongregacji Nauki Wiary opublikowała dziś w Watykanie list „Samaritanus bonus” na temat opieki nad osobami w krytycznych i terminalnych fazach życia. Tym samym sprzeciwia się wszelkim formom eutanazji. List został on zaaprobowany przez Ojca Świętego i podpisany przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Francisco Ladarię SJ oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandi.

Autorzy listu odwołują się do moralnej odpowiedzialności lekarzy wobec pacjentów, oraz rodzin wobec chorej, bliskiej im osoby.

- Wszyscy są powołani do dawania świadectwa trwając przy chorym i do stawania się „wspólnotą uzdrawiającą”, aby w konkretny sposób urzeczywistniło się pragnienie Jezusa, by wszyscy byli jednym ciałem, począwszy od najsłabszych i najbardziej bezbronnych. Wszędzie bowiem dostrzega się potrzebę moralnego wyjaśnienia i praktycznych wskazówek, jak pomagać tym osobom, gdyż „konieczna jest jedność doktryny i działania” w odniesieniu do tak delikatnej kwestii, która dotyczy najsłabszych chorych w większości w delikatnych i decydujących etapach życia człowieka - czytamy w liście. 

- Każdemu pracownikowi służby zdrowia powierza się misję wiernego strzeżenia życia ludzkiego, aż do jego naturalnego zakończenia[8], poprzez drogę pomocy, która jest w stanie odrodzić w każdym pacjencie głęboki sens jego istnienia, gdy jest ono naznaczone cierpieniem i chorobą. [...] Uznanie niemożności wyleczenia w bliskiej perspektywie śmierci nie oznacza jednak końca działań medycznych i pielęgnacyjnych. Sprawowanie odpowiedzialności wobec chorej osoby oznacza zapewnienie jej opieki do końca: „wyleczyć, jeśli to możliwe, ale zawsze otaczać opieką - czytamy dalej. 

Źródło: niedziela.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze