Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Komisja Wenecka: Zarówno Sejm obecnej kadencji, jak i poprzedniej złamał konstytucję

dmc 16:30 11 marca 2016
Trybunał Konstytucyjny FLICKR/ LUKAS PLEWNIA/ CC BY-SA 2.0
Sejm obydwu kadencji - zarówno ten, jak i poprzedni - podjęły "niekonstytucyjne działania" – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym Komisji Weneckiej, która oceniła ostatnie zmiany w polskim prawie.

O wywołanie kryzysu konstytucyjnego w naszym kraju Komisja Wenecka oskarża zarówno obecną większość sejmową pod przewodnictwem PiS, jak i poprzednią koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem Komisji ostatnie zmiany w ustawie o TK paraliżują tę instytucję i mogą doprowadzić do podważenia i osłabienia zasad demokracji.

Komisja Wenecka krytykuje premier Beatę Szydło za brak publikacji środowego wyroku TK, podkreślając, że orzeczenia Trybunału są ostateczne i niepodważalne. W środę TK wydał swój wyrok w składzie 12-osobowym. Zgodnie z grudniową nowelą przyjętą przez Sejm TK powinien orzekać w składzie minimum 13 sędziów. Przedstawiciele rządu oświadczyli, że wyrok wydano z pogwałceniem prawa, dlatego można go uznać jedynie za stanowisko bądź komunikat Trybunału, który nie może być opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że szef MSZ Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z wnioskiem o wyrażenie opinii na temat zaproponowanych przez Sejm rozwiązań prawnych w przekonaniu, że TK jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje. Minister wyraził wówczas przekonanie, że międzynarodowy prestiż Komisji Weneckiej oraz jej profesjonalizm pozwolą na dokonanie obiektywnej oceny zagadnień prawnych będących przedmiotem wniosku. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: RMF FM, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze