Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rekomenduje: Ziobro przed Trybunał Stanu

Artykuł
Zbigniew Ziobro, Solidarna Polska
flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przyjęła wniosek, że postawienie byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu jest zasadne – poinformował Przewodniczący tej komisji Robert Kropiwnicki.

Chwilę przed podjęciem decyzji przez komisję jej posiedzenie opuścili posłowie PiS i Zjednoczonej Prawicy.

– Nie mogliśmy uczestniczyć dłużej w tym spotkaniu. To jest tak naprawdę sąd kapturowy, to jest proces inkwizycyjny, którego celem jest postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu wbrew wszelkim zasadom prawa, prawa do obrony, procedury karnej. Jest nam wstyd, że w polskim parlamencie w taki sposób sądzi się byłego prokuratora generalnego – skomentował Arkadiusz Mularczyk.

– Ja podobnie jak pozostali posłowie prawicy opuściłem salę posiedzeń. Nie uczestniczyłem w głosowaniu – mówił z kolei w rozmowie z "Wprost" Jarosław Gowin, lider Polski Razem. – Wszystkie wcześniejsze głosowania wskazywały na to, że ta większość składająca się z polityków Platformy, SLD i Ruchu Palikota, będzie opowiadała się za – dodał.

Wnioski o postawienie Ziobry oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu złożyła Platforma Obywatelska. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, nie tylko z PO, ale też z Ruchu Palikota i SLD. Kaczyńskiemu i Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej.

W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem". PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, wprost.pl, tvn24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy