Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Komendant milicji znowu stanie przed sądem

7:15 9 lutego 2018
wikimedia commons
Komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej ze Szczecina Jarosław Wernikowski, który w noc przed wprowadzeniem stanu wojennym zdecydował o internowaniu 60 opozycjonistów, będzie ponownie sądzony – zdecydował Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie, który w 2016 r. umorzył sprawę komendanta MO. Sąd Okręgowy w Szczecinie po raz kolejny będzie więc musiał się zająć sprawą byłego szczecińskiego komendanta MO, oskarżonego o bezprawne internowania działaczy opozycji w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.


Jak podkreśla w tym procesie IPN, w momencie wydania decyzji przez Wernikowskiego nie obowiązywało jeszcze prawo o wprowadzeniu stanu wojennego. Dekret o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych wydano z datą 12 grudnia 1981 r. W rzeczywistości Dziennik Ustaw, w którym publikowano prawo stanu wojennego, był drukowany i kolportowany od 17 grudnia 1981 r.

Sprawa komendanta MO już po raz kolejny trafiła do Sądu Najwyższego. Za pierwszym razem zawisła na jego wokandzie po wyroku z 2014 r. Sąd w Szczecinie prawomocnie skazał wówczas komendanta MO na dwa lata bezwzględnego więzienia.

 

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze