Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kolejne szczątki odnalezione na Westerplatte

AS 13:38 25 października 2019
pixabay
22 października na Westerplatte odnaleziono szczątki co najmniej trzech żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Wybrzeża. Znajdowały się one w obiekcie, który został zinterpretowany przez archeologów, jako wkop grobowy.

Szczątki co najmniej trzech osób odkryto na głębokości metra od współczesnego poziomu gruntu. We wkopie grobowym znaleziono trzy czaszki i liczne kości.

"Przy szczątkach znajdowały się fragmenty amunicji strzeleckiej polskiej produkcji, hak mundurowy, fragmenty munduru oraz pas z zamocowanym na nim bagnetem. Najprawdopodobniej w grobie złożono fragmenty ciał żołnierzy polskich poległych w Wartowni nr 5" - poinformowało Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, którego archeolodzy prowadzą badania. 

Wtorkowe odkrycie jest efektem eksploracji wykopu badawczego, który przeprowadzono w ubiegłym tygodniu. Archeolodzy odkryli wtedy zarysy dwóch obiektów, zidentyfikowanych jako wkopy grobowe. Wskazywało na to ułożenie kości, w tym skrzyżowane ręce na wysokości pasa.

Po rozpoczęciu prac badawczych odnaleziono kości oraz obuwie typu saperskiego. Natrafiono także na szkielet mężczyzny, zalegający na głębokości około 150 cm od współczesnego poziomu gruntu.

Odnalezione artefakty oraz rodzaj obrażeń ujawnionych w kośćcu wskazują, że odkryte szczątki należą najprawdopodobniej do jednego z polskich obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

W trakcie trwającego V etapu badań archeologicznych, który na Westerplatte rozpoczął się we wrześniu, odnaleziono dotychczas 7 szkieletów ludzkich zachowanych w całości bądź fragmentarycznie.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze