Kolejne miejsce w Polsce na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Artykuł
Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Wikimedia Commons/Afhbf - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Podczas odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydowano, że tarnogórskie podziemia – kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach zostaną wpisane na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 Tarnogórskie podziemia to 15. polski wpis na Liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wśród 34 tegorocznych kandydatur do wpisu, kopalnie w Tarnowskich Górach były jedynym polskim kandydatem, jak również jedynym obiektem przemysłowym.

- To wielka radość dla Polski - wpisanie podziemi tarnogórskich na Listę światowego dziedzictwa rozsławi to miejsce wśród społeczności międzynarodowej. Był to jedyny wniosek, który zgłosiliśmy w tym roku i tym większą czujemy satysfakcję z jego przyjęcia, że jesteśmy gospodarzem tegorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach znajdą się na liście w zacnym towarzystwie najcenniejszych przykładów dziedzictwa ludzkości. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Kopalnie w Tarnowskich Górach są największymi i najbardziej znaczącymi kopalniami rud ołowiu, srebra i cynku w Polsce, jak również niezwykłym świadectwem wielowiekowych tradycji górniczych tego regionu. Od czasów średniowiecznych odgrywały ważna rolę w systemie metalurgicznym Europy.

Źródło: mkidn.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy