Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kolegium IPN o blokowaniu wystawy o Solidarności: przyjęliśmy to z oburzeniem

A.N. 11:58 19 lipca 2020
IPN przekazał informację o blokowaniu wystawy przez władze Gdańska w czwartek.PAP/Rafał Guz
O tym, że władze Gdańska nie zgodziły się na wystawę "TU rodziła się Solidarność" na Placu Solidarności Instytut Pamięci Narodowej poinformował w czwartek, zwracając uwagę, że decyzja ta uniemożliwia realizację jego statutowych działań. W sobotę oświadczenie w tej sprawie wydało także kolegium Instytutu.
Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" miała na celu przypomnienie jednego z największych wydarzeń końca XX wieku, czyli powstania przed 40 laty Solidarności, która doprowadziła do ogromnych przemian 1989 roku, w następstwie których upadł zbrodniczy komunizm. IPN przygotował tę ekspozycję dla ponad 50 miejscowości w całej Polsce, a gdański Plac Solidarności, plac ze słynnymi trzema krzyżami, jest tym miejscem, gdzie ta historia realizowała się w sposób szczególny. Tym bardziej uważam, że decyzja władz Gdańska jest nie tylko niezrozumiała, ale wręcz skandaliczna" - powiedział w czwartek Jarosław Szarek, prezes IPN.

"To jest decyzja skandaliczna; decyzja, co warto podkreślić, zupełnie obca duchowi Solidarności, która rodziła się w tym miejscu. Przecież Solidarność była wspólnotą, ruchem dla wszystkich i nie jest jasne, co przez tę decyzję miasto Gdańsk chciało nam powiedzieć" - podkreślił.

Prezes IPN dodał, że za skandaliczną uważa także prośbę ze strony gdańskiego magistratu, by IPN nie organizował kolejnych wystaw na pl. Solidarności. "To zadziwiające, bo przecież już w tym momencie przygotowujemy ekspozycję, która będzie miała na celu upamiętnienie robotników, których protesty w grudniu 1970 roku władza krwawo stłumiła. Będzie to 50. rocznica tego wydarzenia, a gdzie ta wystawa ma stanąć jak nie na pl. Solidarności?" - dodał prezes IPN.

Przypomniał też, że w przeszłości IPN wielokrotnie udostępniał mieszkańcom Pomorza i turystom wystawy na Placu Solidarności w Gdańsku.

 W sobotę w tej sprawie wypowiedziało się także kolegium IPN:

"Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej z głębokim oburzeniem przyjęło decyzję władz samorządowych miasta Gdańska, które nie zgodziły się na prezentację wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się »Solidarność«” na Placu Solidarności." – czytamy w komunikacie.

"Ekspozycja ta, o wielkich walorach poznawczych, w żaden sposób nie zakłócałaby przestrzeni wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Stanowiłaby natomiast ważny element upamiętnienia czterdziestej rocznicy strajków lipca i sierpnia 1980 r. Pragniemy przypomnieć, że w miejscu tym Instytut Pamięci Narodowej wielokrotnie udostępniał mieszkańcom Pomorza i turystom rozmaite interesujące wystawy. Apelujemy więc do władz miasta Gdańska o cofnięcie wydanego zakazu i umożliwienie umieszczenia ekspozycji na Placu Solidarności, w duchu przyjaznego działania dla dobra wspólnego." – wskazano w oświadczeniu.

 

 

Źródło: PAP/IPN

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze