KOD pod Kancelarią Premiera. "Nie zapomnieliśmy o zmianach, jakie wprowadziła nowela ustawy o policji"

Artykuł
telewizja republika

Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbył się dziś protest Komitetu Obrony Demokracji. Głównym celem manifestacji była niezgoda na nowelizację ustawy o policji, ale apelowano również do premier Beaty Szydło o opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Na pikietę przyszło ok 250 osób.

"Swoją obecnością pod KPRM chcemy pokazać, że nie zapomnieliśmy o zmianach, jakie wprowadziła nowela ustawy o policji. Chcemy też zwrócić uwagę Polaków na zagrożenia jakie ona za sobą niesie. Dotkną one nas wszystkich. Dlatego liczymy na Waszą obecność i zaangażowanie” – napisali organizatorzy na stronie promującej dzisiejszą manifestację.

To nie pierwsza manifestacja KOD-u w tej sprawie. Na początku lutego pod hasłem "Władzo, wyloguj się z mojego prywatnego życia!" członkowie Komitetu Obrony Demokracji wraz z przedstawicielami Amnesty International demonstrowali przed Pałacem Prezydenckim przeciwko nowelizacji ustawy o policji. Część protestujących skandowała "Duda na Wawel".

Ustawa o policji

Nowelę ustawy o policji, regulującą również zasady inwigilacji oraz działalność tajnych służb, prezydent podpisał 3 lutego. Przygotowana przez posłów PiS nowelizacja, którą Senat bez poprawek przyjął 29 stycznia, ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku TK z 30 lipca 2014 r.

Zgodnie z ustawą, kontrola operacyjna może być prowadzona maksymalnie przez 18 miesięcy (nie dotyczy to kontrwywiadu). Ustawa porządkuje też katalog danych, które będą mogły być pozyskiwane przez służby w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw albo w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych lub ratowniczych.

Działania takie są możliwe w odniesieniu do niestanowiących treści danych telekomunikacyjnych (np. właściciela telefonu, wykazu połączeń, lokalizacji telefonu, numeru IP komputera), pocztowych i internetowych (np. adresów odwiedzanych stron, wpisów w wyszukiwarkach, adresów poczty elektronicznej). Ponadto ustawa określa procedury weryfikacji i niszczenia danych zbędnych dla prowadzonego postępowania – podlegają one niezwłocznemu komisyjnemu i protokolarnemu zniszczeniu.

Dane zawierające tajemnice obrończe i spowiedzi są natychmiast niszczone. W przypadku danych stanowiących inne tajemnice zawodowe, m.in. lekarską, dziennikarską i statystyczną, o  ich  wykorzystaniu lub zniszczeniu ma decydować sąd, kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości oraz tym, czy dana okoliczność może być ustalona na podstawie innego dowodu. Od zgody sądu na wykorzystanie w postępowaniu tajemnicy osoba, której ona dotyczy, nie może się odwołać. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni, operatorzy pocztowi oraz firmy świadczące usługi drogą elektroniczną są zobowiązani do zapewnienia na własny koszt warunków technicznych i organizacyjnych umożliwiających prowadzenie kontroli, czyli stworzą dostęp on-line przez tzw. bezpieczne łącze internetowe.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Młodzieżówka KOD-u oburzona atakiem na swojego lidera. "Mateusz, stoimy za Tobą murem!"

#KijowskiGate? Hakerzy zaatakowali stronę KOD i twierdzą, że jego lider jest w posiadaniu pornografii dziecięcej

Protest KOD-u w Warszawie. "Beata, drukuj ten wyrok!"




Źródło: polsatnews.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy