Kiedy wizyta, a kiedy teleporada? Nowe zasady korzystania z podstawowej opieki lekarskiej

Artykuł
Lekarz musi nas przyjąć, gdy nie wyrazimy zgody na teleporadę.
Pixabay/DarkoStojanovic

Zmieniają się zasady korzystania z podstawowej opieki lekarskiej. Nowe wytyczne dotyczą korzystania z teleporad. Będą obowiązywać od wtorku, 16 marca – informuje portal pacjent.gov.pl.

Według nowych zasad lekarz nie może odmówić bezpośredniej wizyty, gdy pacjent (lub jego opiekun ustawowy) nie wyrazi zgody na teleporadę, cierpi na przewlekłą chorobę lub istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.

W formie teleporady nie może również odbyć się pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, wskazanych w deklaracji wyboru. Lekarz nie może odmówić wizyty również w przypadku dziecka poniżej sześciu lat.

teleporady można skorzystać w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Również wystawienie recepty na leki będące kontyunuacją leczenia nie wymaga wizyty u lekrza, o ile posiada on dokumentację medyczną pacjenta. Podobna sytuacja ma miejscy w przypadku zapotrzebowania na wyroby medyczne będące kontynuacją poprzedniego zlecenia.

Również w przypadku zlecenia na zaświadczenie o stanie zdrowia może to nastąpić w formie teleporady. Także w przypadku dziecka poniżej sześciu lat porada kontrolna, która nie wymaga bezpośredniej wizyty, może zostać zrealizowana w takiej formie.

Jak podkreślono w komunikacie na portalu, teleporada pozwoli nam uzyskać e-zwolnieniee-receptęe-skierowanie oraz zlecenie na test na koronawirusa.

Komunikat informuje jednocześnie, że „placówka lecznicza podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek informować o warunkach udzielania teleporad”.

Źródło: pacjent.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy