Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

KE drży w obawie przed bezumownym brexitem. Johnson dalej nieugięty: do 31 października nas tu nie będzie!

am 14:28 4 września 2019
pixabay.com
Komisja Europejska ostrzega, że sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii zwiększa ryzyko bezumownego brexitu. Bruksela opublikowała dokument informujący obywateli i firmy w Unii jak najlepiej przygotować się na chaotyczne wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, planuje też uruchomić wsparcie finansowe.

Komisja zaproponowała też wsparcie finansowe dla tych, którzy ucierpią na brexicie bez porozumienia. Ta sprawa była głównym tematem posiedzenia unijnych komisarzy.

Komisja Europejska oceniła, że osiem tygodni przed planowanym brexitem bardzo prawdopodobny jest najczarniejszy scenariusz i choć nie jest on pożądany to - jak podkreślili unijni komisarze - 27-mka musi się na to przygotować.

Boris Johnson napisał w środę na Twitterze, że jest zdeterminowany, by przeprowadzić brexit do 31 października.

 

Komisja zaproponowała też pomoc finansową, aby zminimalizować negatywne skutki bezumownego brexitu. Rzeczniczka Komisji Mina Andreewa poinformowała też, że tak zwany mechanizm awaryjny, gwarantujący że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej po brexicie, jest jedynym obecnie możliwym rozwiązaniem zapisanym w umowie brexitowej. Wykreślić chcą go władze w Londynie, które uważają, że zwiąże on bezterminowo Wielką Brytanię z Unią europejskimi regułami i uniemożliwi zawieranie umów handlowych z resztą świata.

Rzeczniczka Komisji powiedziała, że Londyn nie przedstawił do tej pory żadnej innej propozycji, która rozwiązywałaby problem kontroli na granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii.

KE planuje pomoc finansową

Pracownicy i osoby samozatrudnione, które stracą pracę, mogłyby skorzystać z pieniędzy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Z kolei środki Europejskiego Funduszu Solidarności, przeznaczonego do tej pory na łagodzenie skutków klęsk żywiołowych, mają pomóc krajom i ich firmom, które najbardziej ucierpią na brexicie bez porozumienia.

 

W sektorze rolnictwa ma być dostępna cała gama istniejących instrumentów wspierania rynku i bezpośredniego wsparcia finansowego dla rolników, aby złagodzić najbardziej niekorzystny wpływ na rynki rolno-spożywcze.

Uruchomiona została też specjalna linia telefoniczna. Każdy, kto chce się dowiedzieć w jaki sposób przygotować się na scenariusz braku porozumienia, może zadzwonić na bezpłatny numer 00 800 6 7 8 9 10 11 z dowolnego miejsca w Unii. Serwis jest dostępny we wszystkich językach urzędowych.

Źródło: IAR, Twitter

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze