Kazachstan i Hiszpania zgarniają złoto na pływalni

facebook.com/fina1908

Na olimpijskiej pływalni kolejny dzień bez sukcesu Polaków. W finałowych rozstrzygnięciach nie zabrakło jednak niespodzianek, złote medale powędrowały między innymi do Kazachstanu i Hiszpanii. Trzecie triumf zanotowała także fenomenalna nastolatka Katie Ladecky.

Do niespodziewanego rozstrzygnięcia doszło w finale wyścigu na 200 m stylem klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Rio. Dimitri Balandin, który do wyścigu o medale zakwalifikował się dopiero z ósmym czasem, niespodziewanie zwyciężył wyprzedzając rywali na ostatniej długości basenu. Kazach uzyskał rezultat 2:07.46, zaledwie o siedem setnych lepszy od drugiego Amerykanina Josha Prenot. Trzecie miejsce ze stratą 0,24 sekundy zajął Anton Chupkov z Rosji.

W finale 100 m stylem dowolnym zwyciężył natomiast Australijczyk Kyle Chalmers. Pływak z Antypodów był dopiero siódmy na nawrocie, ale ostatnie 50 metrów pokonał w ekspresowym tempie i zdołał wygrać z czasem 47.58. Drugie miejsce przypadło w udziale Belgowi Pieterowi Timmersowi, zaś trzeci był Nathan Adrian ze Stanów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy w historii złoto w konkurencji pływackiej wywalczyła Hiszpanka. Srebrna medalistka z Londynu Mireia Belmonte tym razem sięgnęła po krążek z najcenniejszego kruszcu wygrywając wyścig na 200 m stylem motylkowym. Czas zwyciężczyni to 2:04,85. Drugie miejsce zajęła Australijka Madeline Groves, a brąz wywalczyła mistrzyni świata Natsumi Hoshi z Japonii.

Tymczasem już trzecie złoto zgarnęła fenomenalna 19-latka z USA Katie Ladecky. Nastoletnia pływaczka tym razem wygrała wraz z koleżankami sztafetę 4x200 m stylem dowolnym. Do ostatniej zmiany w wyścigu prowadziły Australijki, ale zmykająca sztafetę Stanów Zjednoczonych Ladecky zdołała wyprzedzić Tamsin Cook i zapewnić swojej drużynie złoto. To już czwarty medal w karierze młodziutkiej zawodniczki. Pierwszy brąz wywalczyła jeszcze na poprzednich igrzyskach w wieku zaledwie 15 lat.

Na pływalni kolejny dzień minął niestety bez pozytywnych polskich akcentów. Radosław Kawęcki w eliminacjach wyścigu na 200 m stylem grzbietowym zajął dopiero siódme miejsce i nie zakwalifikował się do półfinału.

Źródło: rio2016.com