Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Katedra Notre Dame wciąż jest zagrożona. Niepokojące doniesienia głównego architekta

am 14:17 15 września 2019
pixabay.com
Katedra Notre Dame w Paryżu jest wciąż zagrożona - takiego zdania jest główny architekt odpowiedzialny za paryskie zabytki historyczne, który stoi na czele ekipy mającej uratować świątynię. Świątyni zagrażają rusztowania, jakie wzniesiono, by prowadzić prace rekonstrukcyjne słynnej iglicy, wieńczącej sklepienie katedry.

Odbudowa iglicy strawionej przez ogień wiąże się z licznymi problemami techniczno-logistycznymi.

Aby móc przeprowadzić niezbędne prace, trzeba było skonstruować ważące ponad pięćset ton rusztowania, które zagrażają stabilności murów katedry, nadwyrężonych najpierw wysoką temperaturą w czasie pożaru, a potem strumieniami wody przy gaszeniu ognia.
Struktura rusztowań powinna sięgać dziewięćdziesięciu pięciu metrów, tymczasem sama bryła świątyni ma pięćdziesiąt metrów i waży ponad połowę tego co rusztowania - trzysta ton.

Philippe Villeneuve, naczelny architekt stojący na czele ekipy zajmującej się odrestaurowaniem katedry, ubolewa, że trzeba było zrezygnować z prac w lipcu. Jego zdaniem, to strata miesiąca w walce z czasem o odbudowę świątyni. Według architekta, dopiero w połowie przyszłego roku można będzie być pewnym, że łuki podtrzymujące sklepienia i mury nie runą.

Stan katedry Notre Dame został poważnie naruszony przez pożar, jaki wybuchł 15-go kwietnia.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze