Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Katastrofa w Rosji podczas testów broni. Są ofiary i… radioaktywne skażenie!

8:46 14 sierpnia 2019
pixaby / Telewizja Republika
Nie milkną komentarze po wybuchu na rosyjskim poligonie wojskowym na zachód od Archangielska. W jego wyniku doszło do lokalnego skażenia radioaktywnego. Zaniepokojenie wzbudził fakt, że rosyjskie media milczały na temat zdarzenia przez dłuższy czas, co budziło skojarzenia z katastrofą w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

 

Źródła amerykańskie w czwartek, w dniu katastrofy, odnotowały (powołując się na zdjęcia satelitarne), że na Morzu Białym w pobliżu Siewierodwińska pojawił się tankowiec „Sieriebrianka” przeznaczony do neutralizacji płynnych odpadów radioaktywnych. Dopiero 10 sierpnia Rosatom (Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej) poinformował, że doszło do wybuchu podczas testowania rakiety z „radioizotopowym elementem w silniku”. Testy odbywały się na platformie morskiej, a wybuch nastąpił w następstwie zapłonu paliwa rakiety. W wyniku wybuchu kilka osób zostało wrzuconych do wody.

Według oficjalnego komunikatu zginęło pięciu pracowników Rosatomu, a trzech zostało ciężko rannych.

Artykuł o wypadku opublikował m.in. „The New York Times”. Do tematu odniósł się także prezydent USA Donald Trump w poniedziałkowym tweecie. Pisząc o wybuchu rosyjskiego pocisku, amerykański lider napomknął, że Stany Zjednoczone mają „podobną, ale bardziej rozwiniętą technologię”. Wyraził zaniepokojenie stanem środowiska wokół miejsca wypadku.

- Eksplozja rosyjskiego pocisku Skyfall spowodowała obawy o skażenie powietrza w rejonie wyrzutni i daleko poza nim. Niedobrze – napisał Donald Trump.

Skyfall (a ściślej SSC-X-9 Skyfall) to używana w NATO nazwa rosyjskiego projektu 9M730 Buriewiestnik.

O nowym pocisku wspomniał po raz pierwszy prezydent Rosji Władimir Putin 1 marca ubiegłego roku.

 

Więcej w najnowszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

Czytaj także:

Za naszą wschodnią granicą odnotowano "syberyjskiego wrzoda"... pierwszy raz od 20 lat!

Źródło: Wespazjan Wielohorski / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze