Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Karandziej: Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny, bo obawiał się wolności, którą poczuli ludzie

JD 17:01 13 grudnia 2020
18 sierpnia 2009 r. Wojciech Jaruzelski w Warszawie.commons.wikimedia.org/colasito77
- Tuż przed nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. mieliśmy do czynienia z szeregiem działań ówcześnie rządzących, które to działania wskazywały iż coś niedobrego się wydarzy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Karandziej, działacz niepodległościowy w czasach PRL, represjonowany a w stanie wojennym także internowany.

Działacz niepodległościowy o wprowadzeniu stanu wojennego:

- Tuż przed nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. mieliśmy do czynienia z szeregiem działań ówcześnie rządzących, które to działania wskazywały iż coś niedobrego się wydarzy. Czuć było świeżą krew, wiadomo było iż odnowienie moralne jakie powstało, komuniści zniszczą - powiedział  Jan Karandziej.

- Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny, bo obawiał się wolności, którą poczuli ludzie - dodał  Karandziej.

Wspomniał o nocy z 12 na 13 grudnia gdy jechał do Kołobrzegu:

- Zobaczyliśmy czołgi, które jechały wzdłuż kolei. Ja sam zostałem później internowany, wcześniej do zakładu gdzie pracowałem, wpadło ZOMO - przypomniał. Dodał, że walka o wolność trwa nadal, bo wielu autorów ówczesnego systemu, nadal sprawuje w Polsce wysokie stanowiska.

Jan Karandziej w 1979 roku zaangażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych. Za prowadzoną działalność zwolniony z pracy w Stoczni Północnej. Stanął na czele komitetu strajkowego w Gdańskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych. Był internowany na okres od grudnia 1981 do lipca 1982. Po zwolnieniu udał się na emigrację do Kalifornii Północnej. Do kraju powrócił w grudniu 1988 r.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze