Kandydata PiS na RPO poznamy do 19 marca. Fogiel: Najważniejsze są względy merytoryczne

Artykuł
Radosław Fogiel
Fot. PAP/Mateusz Marek

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie przedstawiony do 19 marca - poinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak zaznaczył na razie jeszcze nie została wyłoniona żadna kandydatura. „Poseł Bartłomiej Wróblewski jest jednym z rozważanych kandydatów” - dodał Fogiel.

 

- Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie przedstawiony do 19 marca, bo taki jest termin. W tym momencie kandydatury jeszcze nie ma. Pan poseł Wróblewski jest jednym z rozważanych kandydatów - powiedział w sobotę w radiowej Trójce Fogiel.

Polacy oczekują kompetentnego rzecznika

- Najistotniejsze jest to, żeby była to osoba, która będzie pełnić ten urząd w sposób właściwy i godny" - zaznaczył i dodał, że nie rozumie często podnoszonych zarzutów, że ktoś „często ma poglądy zbliżone do Prawa i Sprawiedliwości czy działał w ramach partii”.

- Mamy wolność w Polsce, również wolność zrzeszania się, również wolność należenia do partii politycznych. To, jakie warunki musi spełnić kandydat na RPO jest opisane w Konstytucji. Każdy z kandydatów te warunki spełnia, bo innych nie przedstawiamy - zapewnił Fogiel.

Zdaniem prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego „Polacy oczekują w tym przypadku, rzeczywiście, wzniesienia się ponad czyste okopy partyjne - jeśli chodzi o ocenę kandydatów”. Jego zdaniem „mało kto dokonuje oceny merytorycznej kandydatów”. Zwracając się do opozycji zaapelował, by pokazała Polakom, że jest w stanie dokonywać ocen ludzi według ich kompetencji, a nie poprzez wyłącznie szyldy partyjne.

Pat w sprawie wyboru RPO

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. Kandydatów na RPO można ponownie zgłaszać w Sejmie do 19 marca.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisku RPO. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września 2020 r., jednak zgodnie z ustawą o RPO pełni on funkcję do czasu wyboru przez parlament jego następcy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy