Jutro spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i ogłoszenie "Deklaracji Warszawskiej"!

Artykuł
premier.gov.pl

Brexit, migracje oraz reforma europejskiego systemu azylowego, a także przyszłość Unii Europejskiej – to główne tematy rozmów premier Beaty Szydło z premierami Czech, Słowacji i Węgier 28 marca w Warszawie. Podczas spotkania planowane jest przyjęcie Deklaracji Warszawskiej dotyczącej rozwoju innowacyjnej gospodarki.

 

Będzie to już piąte spotkanie szefów rządów czterech państw Grupy Wyszehradzkiej, organizowane w Warszawie podczas polskiej Prezydencji w V4.

Spotkanie odbędzie się w przeddzień planowanej notyfikacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, co będzie okazją do dyskusji na temat oczekiwań w sprawie procesu negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem. Szefowie rządów V4 będą omawiać również rezultaty Szczytu UE w Rzymie (25 marca). Spotkanie będzie również okazją do wymiany zdań na temat migracji oraz reformy europejskiego systemu azylowego. Partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej będą szukać zbieżnego stanowiska w tej sprawie przed ostatecznym kompromisem, który zostanie wypracowany podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Kongres Innowatorów w Warszawie i „Deklaracja Warszawska o Innowacyjności”

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej wezmą też udział w Kongresie Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE Innovators Summit). Szefowie rządów V4 złożą wizytę w parku technologicznym na terenie Hali Totalizatora Sportowego. Podczas Kongresu planowane jest wystąpienie premier Beaty Szydło oraz udział premierów V4 w debacie pt. „Współpraca w regionie na rzecz rozwoju innowacyjnej gospodarki”.

Na zakończenie wizyty planowane jest złożenie podpisów przez premierów krajów V4 pod „Deklaracją Warszawską o Innowacyjności” (Joint declaration of intent of Prime Ministers of the Visegrad Group on mutual co-operation in scientific research, innovation and digital affairs). Dokument ma na celu uporządkowanie i zainicjowanie współpracy pomiędzy wieloma podmiotami – m.in. agendami rządowymi, instytucjami badawczymi, ośrodkami uniwersyteckimi i samorządami w krajach V4. Zakłada m.in. wzmocnienie współpracy w zakresie badań, technologii, innowacji i cyfryzacji, wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie innowacji oraz rozszerzenie współpracy regionalnej klastrów i start-upów, a także współpracę w zakresie patentów oraz realizację wspólnych projektów, współfinansowanych przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej, zaplanowany na 27-28 marca stanowi okazję do prezentacji praktycznego wymiaru innowacyjności oraz będzie miejscem dyskusji o współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu wezmą udział zarówno innowatorzy z regionu, jak również start-upy, organizacje pozarządowe zajmujące się innowacyjnością z krajów V4, szefowie działów badań i rozwoju dużych firm zorientowanych na innowację oraz przedstawiciele administracji publicznej z regionu.

Źródło: premier.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy