Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jutro pierwsza z trzech niedziel handlowych. Bez godzin dla seniorów

JK 14:14 5 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay.com
Niedziela 6 grudnia będzie w tym roku dniem handlowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tę zmianę. Dodatkowa niedziela handlowa ma zdaniem rządu pozwolić na rozładowanie ruchu w sklepach przed świętami. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie – 13 i 20 grudnia.

Zapis o incydentalnym przywróceniu handlu w niedzielę 6 grudnia znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Oznacza to, że otwarte będą nie tylko małe sklepy spożywcze, ale także markety i dyskonty oraz sklepy znajdujące się w galeriach handlowych. Jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedzielę w tym dniu sklepy powinny być zamknięte.

Apel handlowców 

O wprowadzenie zmiany apelowali przedstawiciele branży handlowej. Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, mówi, że ustanowienie dodatkowej niedzieli handlowej jest dobrą informacją ze względu na bezpieczeństwo klientów i pracowników handlu.

Jak zauważa, pomoże to w rozładowaniu ruchu w sklepach przed świętami Bożego Narodzenia. W jego opinii dodatkowa niedziela handlowa w grudniu jest korzystna również z punktu widzenia ekonomicznych interesów branży handlowej, dla której ten rok był trudny.

Obowiązuje reżym sanitarny 

Zgodnie obowiązującymi przepisami w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie jeden klient na 15 m2. W dalszym ciągu obowiązuje także nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

W każdym sklepie powinniśmy także mieć możliwość zdezynfekowania rąk odpowiednim preparatem lub skorzystania z rękawiczek jednorazowych. Należy też zachowywać odstęp od innych klientów minimum 2 metry.

Warto pamiętać, że w weekend nie obowiązują godziny dla seniorów. Są one wyznaczone na czas od 10:00 do 12:00 od poniedziałku do piątku i dotyczą sklepów spożywczych, drogerii i aptek.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze