Julia Tymoszenko nie będzie walczyć o fotel premiera [aktualizowany]

mg, mk, ap 24-02-2014, 07:39
Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Wiktor Janukowycz prawdopodobnie ukrywa się w bazie floty czarnomorskiej na Krymie – wynika z informacji korespondenta portalu telewizjarepublika.pl, które uzyskał od asystenta jednego z ukraińskich deputowanych.

Lider frakcji Partii Regionów poskarżył się Ashton

Lider frakcji Partii Regionów Ołeksandr Jefremow powiedział szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, że obecne władze na Ukrainie nie wpływają na radykalnie nastawionych obywateli i że frakcja pracuje - jak się wyraził - "pod lufą karabinu".

Jefremow poinformował, że na posiedzeniu frakcji Partii Regionów (do niedawna partia rządząca odsuniętego od władzy Wiktora Janukowycza) podjęto decyzję o przejściu partii do opozycji. Lider Partii Regionów zaznaczył, że obecnie na jej deputowanych i ich rodziny wywierane są naciski i że pod adresem tych ludzi kierowane są groźby.

"Sytuacja w naszym kraju jest nader nieprosta i obecnie, już jako opozycji, przychodzi nam pracować pod "lufą karabinu". Nie uważam tego za demokrację" - powiedział.

Dodał, że Partia Regionów przyznaje się do swych błędów i apeluje do obecnych władz, by ich nie powtarzały.


 

Wiktor Janukowycz prawdopodobnie ukrywa się w bazie floty czarnomorskiej na Krymie – wynika z informacji korespondenta portalu telewizjarepublika.pl, które uzyskał od asystenta jednego z ukraińskich deputowanych.

–  W Kijowie mówi się, że Janukowycz przebywa albo żywy na Ukrainie, albo w Rosji martwy. Bo mógłby za dużo naopowiadać o działaniach Rosji – relacjonuje nasz korespondent.  


 

Hollande do Putina: Ukraina musi zachować integralność terytorialną

Prezydent Francji Francois Hollande, który rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, powiedział, że integralność terytorialna Ukrainy musi zostać zachowana, a kraj powinien przejść pokojową transformację - poinformował Pałac Elizejski. CZYTAJ WIĘCEJ


 

Rosja gotowa przekazać 2 mld dol. Ukrainie, ale chce „jasnej sytuacji”

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew powiedział, że kolejna transza kredytu dla Ukrainy – 2 mld dolarów – jest gotowa, lecz Rosja czeka, aż się wyjaśni sytuacja, w tym co do składu rządu.

Około 2 miliardów, kolejna transza gotowa. Lecz nie wiemy, kto jest naszym partnerem, nie wiemy, jaki jest rząd i jaki ma program – powiedział minister Ulukajew dziennikarzom w Waszyngtonie. Według niego władze rosyjskie zrobiły przerwę, aby prześledzić rozwój sytuacji. – Jeśli widzimy negatywny dla nas rozwój wydarzeń, będziemy bronić swych interesów – oświadczył rosyjski minister.


 

Tymoszenko pojedzie na leczenie do Niemiec

Uwolniona z więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko pojedzie na leczenie do Niemiec – podała jej partia Batkiwszczyna. Tymoszenko przyjęła propozycję kuracji od kanclerz Angeli Merkel – poinformowano.

Merkel zaoferowała Tymoszenko kurację kręgosłupa w klinice Charite w Berlinie podczas rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziły dzień wcześniej.

Tymoszenko przyjęła propozycję Merkel. Planuje ona (Tymoszenko) pojechać na szczyt Europejskiej Partii Ludowej, a następnie uda się do Charite na leczenie – czytamy w komunikacie Batkiwszczyny. 


 

BYŁY WICESZEF GRU NADZOROWAŁ SNAJPERÓW

Grupę snajperów, którzy strzelali do ludzi na ulicy Instytuckiej w Kijowie nadzorował były wiceszef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – wynika z dokumentów ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 


 

Dziś w Kijowie kolejny raz upamiętniono poległych. Ludzie składali kwiaty w hołdzie "Bohaterom Majdanu".

1112_670

twitter/@EuromaidanPR


Szef OBWE: W interesie wszystkich jest Ukraina stabilna, demokratyczna i zjednoczona

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powołała specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i zaproponowała utworzenie międzynarodowej grupy kontaktowej, aby wesprzeć Ukrainę w procesie transformacji politycznej.

Jak przekonywał obecny przewodniczący OBWE, szef MSZ Szwajcarii Didier Burkhalter, organizacja „dzięki bezstronności i inkluzywnemu charakterowi dysponuje niezbędnymi cechami, aby być gospodarzem i koordynatorem" międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy. OBWE zrzesza 57 państw, w tym wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Rosję i USA.

Przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, Burkhalter podkreślił, że międzynarodowa grupa byłaby „platformą koordynacji i wymiany informacji na temat międzynarodowej pomocy dla Ukrainy".

Burkhalter poinformował również, że powołał szwajcarskiego dyplomatę, ambasadora w Berlinie Tima Guldimanna, na stanowisko „specjalnego osobistego wysłannika ds. Ukrainy”. Dodał, że niewielka grupa przedstawicieli OBWE została wysłana na Ukrainę, aby zdać sprawę z sytuacji w tym kraju.

Szwajcarski przewodniczący OBWE wyraził także nadzieję, że nowe władze w Kijowie zaproszą do kraju misję ds. praw człowieka w celu zbadania aktów przemocy, do których doszło na Ukrainie. Taka misja przedstawiłaby raport, który z kolei „przyczyniłby się do postępów w kwestii pojednania narodowego”. Wyraził opinię, że należy wesprzeć proces transformacji „sprawiedliwej i włączającej, która nie marginalizuje żadnej frakcji na Ukrainie ani żadnej społeczności". – W interesie wszystkich jest Ukraina stabilna, demokratyczna i zjednoczona – mówił.


 

Odnaleziono plany pacyfikacji Majdanu

Wynika z nich, że obalona w ostatnich dniach ekipa rządząca Ukrainą chciała wykorzystać 2,5 tysiąca żołnierzy do stłumienia protestów  w Kijowie.

Z odnalezionych dokumentów wynika, że 20 lutego, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Iljin rozkazał przemieszczenie do Kijowa jednostek m.in. z Dniepropietrowska, Nikołajewa i Oczakowa. Wojskowi mieli otrzymać szerokie uprawnienia m.in. do zatrzymywania obywateli, kontroli dokumentów, blokowania ruchu oraz użycia broni i innych, specjalnych środków.

plan


 

Ashton zapewniła o poparciu UE dla Ukrainy

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała w Kijowie, że państwa UE publicznie wyrażają swe poparcie dla Ukrainy. Wg Ashton "udzielenie niezbędnych środków pozwoli wykonać nakreślone plany" - pisze agencja Interfax-Ukraina.

- Jesteśmy gotowi poprzeć Ukrainę i przekazać innym państwom sygnał, że wasz kraj nie tylko rozwiązuje problemy przeszłości, lecz również patrzy w przyszłość - powiedziała wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych na spotkaniu z przewodniczącym parlamentu i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.


 

SBU: Janukowycz wciąż jest na Ukrainie

Odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz wciąż znajduje się na Ukrainie – oświadczył wieczorem szef Służby Bezpieczeństwa tego kraju (SBU) Wałentyn Naływajczenko. O tym, że Janukowycz jest na Ukrainie, poinformowała także jego doradczyni Hanna Herman.

- Tak, jest na terytorium Ukrainy. Gdybyśmy wiedzieli gdzie, to raportowalibyśmy już o wykonaniu wydanego przez prokuraturę polecenia jego zatrzymania – przekazał Naływajczenko.

Media uważają, że Janukowycz znajduje się w bazie wojskowej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie. Władze tego nie potwierdzają.


 

Nowy prokurator generalny i szef SBU

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy mianowała nowych szefów Służby Bezpieczeństwa (SBU) oraz prokuratury generalnej. Stanowiska te zajęli odpowiednio Wałentyn Naływajczenko i Jurij Machnycki.

Po odsunięciu w sobotę od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i ucieczce najważniejszych urzędników jego ekipy, Naływajczenko i Machnycki zostali mianowani przez parlament pełnomocnikami ds. kontroli nad SBU i prokuraturą generalną.


 

Parlament mianował nowego szefa banku centralnego

Parlament w Kijowie zatwierdził na stanowisku nowego prezesa Narodowego Banku Ukrainy Stepana Kubiwa, deputowanego partii Batkiwszczyna, jednego z komendantów Majdanu i b. prezesa zarządu należącego do grupy PKO BP ukraińskiego Kredobanku.

Kubiw zastąpił w NBU dotychczasowego szefa tej instytucji Ihora Sorkina, który podał się tego dnia do dymisji.


 

Parlament zawiesił sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Rada Najwyższa Ukrainy zawiesiła w obowiązkach pięcioro mianowanych przez siebie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, iż sprzeniewierzyli się oni złożonej przysiędze.

Podjęta znaczną większością głosów uchwała w tej sprawie wzywa ponadto prokuraturę generalną do wszczęcia postępowania karnego przeciwko zawieszonym sędziom.

Rada Najwyższa zaleciła również pełniącemu obowiązki prezydenta Ołeksandrowi Turczynowowi oraz zjazdowi sędziów Ukrainy, by podjęli podobne kroki wobec pozostałych 12 sędziów.

Zgodnie z konstytucją Ukrainy, po jednej trzeciej członków 18-osobowego Trybunału pochodzi z nominacji parlamentu, prezydenta i zjazdu sędziów.

sc22_670_02


 

Straż Graniczna zobowiązana zatrzymać podejrzanych o zabójstwa

Ukraiński parlament polecił straży granicznej zatrzymanie osób podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów, gdyby podjęli próbę ucieczki z kraju.

– Ci obywatele nie mogą opuścić terytorium Ukrainy – oświadczył przewodniczący parlamentu i p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow.


 

Polegli demonstranci uhonorowani tytułami "Bohaterów Ukrainy"

Rada Najwyższa ukrainy przyjęła rezolucję o upamiętnieniu ofiar demonstrancji. Parlament nadał poległym Ukraińcom tytuły "Bohaterów Ukrainy".


 

50 osób podejrzanych w śledztwie o masowe zabójstwo. W tym Wiktor Janukowycz

Pięćdziesiąt osób jest podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów. Listę otwiera Wiktor Janukowycz – oświadczył pełnomocnik parlamentu Ukrainy ds. kontroli działalności prokuratury Jurij Machnycki.

– W śledztwie w sprawie o organizację masowych zabójstw, prowadzonym przeciwko najważniejszym osobom w państwie, oraz wysokim funkcjonariuszom organów wewnętrznych podejrzanych jest ok. 50 osób – poinformował Machnycki posłów Rady Najwyższej.


 

Rosja oskarża Ukrainę o metody terrorystyczne

Na Ukrainie wzięto kurs na podporządkowanie sobie niezadowolonych w niektórych regionach metodami dyktatorskimi, a czasem także terrorystycznymi – głosi wydane oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Rosji.

Rozbrzmiewają wezwania do choćby niepełnego zakazu języka rosyjskiego, lustracji, likwidacji partii i organizacji, zniesienia ograniczeń w propagowaniu ideologii neonazistowskiej. Wzięto kurs na to, by dyktatorskimi, a czasem także terrorystycznymi metodami podporządkować sobie niezadowolonych w różnych regionach Ukrainy – oświadczył rosyjski MSZ.

Moskwa zaapelowała też do wszystkich mających związek z kryzysem na Ukrainie, aby okazali maksimum odpowiedzialności i nie dopuścili do pogorszenia się sytuacji na Ukrainie.

Jesteśmy zmuszeni zauważyć, że w stanowisku niektórych naszych zachodnich partnerów widać nie troskę o losy Ukrainy, lecz jednostronne geopolityczne rachuby – podkreślono w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.


 

Unia pomoże Ukrainie, ale domaga się reform

UE jest gotowa udzielić Ukrainie wsparcia pod warunkiem reform, a umowa stowarzyszeniowa może zostać podpisana, gdy powstanie nowy, prawomocny rząd w Kijowie po wyborach 25 maja – wynika z  wypowiedzi rzecznika KE Oliviera Bailly'ego.

CZYTAJ WIĘCEJ...


 

Rosyjski minister grozi Ukrainie podwyżką ceł

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Handelsblatt" zagroził Ukrainie podniesieniem ceł importowych w przypadku podpisania przez władze w Kijowie umowy stowarzyszeniowej z UE. - Ukraina może sama decydować o swojej przyszłości, lecz my będziemy wtedy zmuszeni do podniesienia ceł importowych - powiedział Uljukajew. - Po podpisaniu przez Kijów umowy stowarzyszeniowej Rosja - ze względu na wolny handel na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw, do której należy Ukraina - zostałaby zalana przez wolne od cła towary z UE - wyjaśnił rosyjski minister.

Uljukajew wykluczył możliwość zachowania przez Ukrainę pozycji ważnego handlowego partnera Rosji. - Te dwie rzeczy są nie do pogodzenia - zastrzegł.


 

CKW Ukrainy: od wtorku kampania przed wyborami prezydenckimi

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy oświadczyła, że kampania przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi rozpocznie się we wtorek 25 lutego.

– Kampania wyborcza rozpoczyna się automatycznie zgodnie z decyzją Rady Najwyższej (parlamentu) o wyznaczeniu przedterminowych wyborów prezydenckich na 25 maja. CKW nie będzie w związku z tym ogłaszać początku kampanii wyborczej – poinformowały służby prasowe komisji.


Miedwiediew: Uznanie nowych władz Ukrainy to "aberracja"

Uznanie przez niektóre państwa nowych władz na Ukrainie jest "aberracją", legitymacja wielu organów władzy na Ukrainie budzi wielkie wątpliwości - oznajmił premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Dodał, że odwołanie na konsultacje do Moskwy ambasadora Rosji w Kijowie oznacza, że dla władz rosyjskich wydarzenia na Ukrainie są niezrozumiałe. - Oznacza, że niejasne jest dla nas to, co dzieje się w kraju, i że istnieje zagrożenie dla naszych interesów, życia i zdrowia naszych obywateli - oznajmił Miedwiediew.


 

Deputowany Batkiwszczyny: Janukowycz jest w klasztorze w okolicach Doniecka

Wiktor Janukowycz znajduje się w klasztorze ukraińskiej Cerkwi prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował deputowany z frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, Ołeksandr Bryhynec. "Janukowycz ukrył się w bunkrze klasztoru Patriarchatu Moskiewskiego w miejscowości Wołnowacha" - napisał deputowany na swoim profilu na Facebooku. Wołnowacha położona jest ok. 60 km na południe od Doniecka.

Bryhynec utrzymuje, że na terytorium klasztoru znajduje się "trzypiętrowy bunkier podziem

Źródło: pap, Telewizja Republika, www.polskieradio.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy