Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jaki: Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu

zm 12:29 15 lutego 2016
Telewizja Republika
– Naszym obowiązkiem jest dbanie o dobry wizerunek Rzeczpospolitej za granicą – mówił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, podczas konferencji na której prezentował wyniki prac zespołu zajmującego się przygotowaniem narzędzi do ochrony dobrego imienia Polski.

Na wspólnej konferencji z Maciejem Świrskim (prezesem Reduty Dobrego Imienia - red.), wiceminister sprawiedliwości wskazywał nowe proponowane sposoby walki z kłamstwami związanymi z polska historią.

– Naszym obowiązkiem jest dbanie o dobry wizerunek Rzeczpospolitej za granicą, dbanie o dobre imię Polski i jej obywateli – mówił Jaki. Jak podkreślił " jest to nasze wielkiej zobowiązane wobec naszych ojców, matek i babć".

Jaki wskazywał, że szczególnie w czasie wojny, Polacy sami musieli zmagać się z wrogami, pomimo międzynarodowych zobowiązań, a teraz stają w sytuacji, kiedy muszą tłumaczyć się z "haniebnych" oskarżeń o współudział w zbrodniach nazistowskich.

Minister przedstawił na konferencji trzy proponowane ścieżki walki z tym problemem – ścieżkę karną, cywilną i wpisane dodatkowego zapisu do Konstytucji RP.

Pierwsza propozycja to właśnie ścieżka karna, która zakłada m.in. wprowadzenie zapisu o ściganiu tego przestępstwa z urzędu. Za przestępstwo "przypisania Rzeczpospolitej Polskiej lub Narodowi Polskiemu udziału, organizowania lub odpowiedzialności za popełnione zbrodnie przez III Rzeszę Niemiecką" groziłaby kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Druga droga walki z kłamstwami nt. historii Polski to propozycja nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN), w której uwzględniono możliwość dochodzenia nie tylko przez państwo Polskie, ale także przez organizacje pozarządowe, odszkodowania lub zadośćuczynienia w tego typu sprawach.

Ostatnia przedstawiona propozycja, to wprowadzenie do konstytucji zapisu o ochronie prawnej dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej i Narodu Polskiego. – Teraz konstytucji broni godła, hymnu, ale nie ma zapisu, nie ma źródła prawa, które broni dobrego imienia – mówił Jaki.


Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze