Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

J. Gowin: Nowa platforma dla naukowców. Uruchamiamy Wirtualny Instytut Badawczy

DZ 14:33 16 października 2020
Jarosław GowinTwitter Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@NAUKA_GOV_PL)
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował o uruchomieniu Wirtualnego Instytutu Badawczego. Dzięki niemu naukowcy mają pracować nad lekami, przede wszystkim zwalczającymi choroby nowotworowe. Na badania przeznaczono 450 mln zł.

 Powstanie Wirtualnego Instytutu Badawczego poprzedziły lata ekspertyz, lata przygotowań - powiedział w Warszawie dziennikarzom wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślił, że jest to "szczególna struktura".

- Struktura wirtualna, to nie będą żadne mury, tam nie będzie żadnych samochodów służbowych, tam nie będzie etatów - tam będzie wirtualna przestrzeń do współpracy z najlepszymi zespołami naukowców z Polski, ale być może także ze świata - wyjaśnił.

Jarosław Gowin powiedział, że naukowcy dzięki projektom realizowanym w ramach WIB będą pracować nad lekami, przede wszystkim zwalczającymi choroby nowotworowe.

Wicepremier poinformował, że "bardzo nowoczesna, wirtualna struktura badawcza" ulokowana zostanie w ramach PORT - Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, który jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Prezes Centrum Łukasiewicz, które nadzoruje sieć Łukasiewicz, dr Piotr Dardziński mówił, że PORT będzie dysponował kwotą 500 mln zł, które "skierowane zostanie do polskich naukowców, by mogli rozwiązywać najtrudniejsze problemy."

Dardziński dodał, że wyłonione w konkursie zespoły dostaną finansowanie, które będzie wypłacane rocznie, do 10 lat.

- Czyli to jest takie długodystansowe inwestowanie w badania, które w trakcie prowadzonych badań mogą też zmieniać, by odpowiadać dokładnie na potrzeby, które się dzisiaj pojawiają w polskiej służbie zdrowia i polskiej gospodarce - zaznaczył.

Środki na badania w ramach WIB pochodzą z Funduszu Polskiej Nauki, który powstał w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ustawę zakładającą jego utworzenie podpisał w kwietniu 2019 r. prezydent Andrzej Duda. Resort nauki, który przygotował projekt ustawy, wskazywał, że długość i elastyczność finansowania ma odróżniać Fundusz od istniejących już instytucji przyznających granty na badania naukowe.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze