Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

J. Gowin: jest za dużo ideologii w polityce, zarówno po lewej stronie, jak i także czasami po prawej

D.Z. 15:51 11 września 2020
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin.wikimedia
Jest zdecydowanie za dużo ideologii i po lewej stronie sceny politycznej i niestety, czasami coraz częściej, także po prawej — powiedział w piątek lider Porozumienia Jarosław Gowin podczas konwencji Porozumienie Młodych w Warszawie. Uczestniczyło w niej ok. 150 delegatów.

Konwencja poświęcona była m.in. podsumowaniu ogólnopolskiej akcji "Najlepszy plan dla młodych", prowadzonej przez niemal dwa miesiące przez Porozumienie i Młodą Prawicę. Na podstawie rozmów z rówieśnikami w kilkudziesięciu miastach i niewielkich miejscowościach aktywiści tych ugrupowań opracowali komplet postulatów programowych w czterech głównych tematach, dotyczących pracy, klimatu, edukacji oraz dialogu. Wszystkie zostały bardzo dobrze przyjęte przez lidera Prawicy, a niektóre — jak zapowiedział — będzie chciał dołączyć do programu Zjednoczonej Prawicy.

Omawiając tezy dotyczące klimatu, mieszkający na Śląsku wiceprezes Młodej Prawicy Aleksander Wencel wskazał m.in. na potrzebę rozwoju energetyki jądrowej i odnawialnej w Polsce, mówił o wprowadzeniu edukacji klimatyczno-ekologicznej od najmłodszych lat szkolnych.

Postulaty związane z edukacją omawiała przewodnicząca Młodej Prawicy na Dolnym Śląsku Katarzyna Oliasz. Jest wśród nich lepsze przygotowywanie młodzieży do dorosłego życia, poprzez edukację "gospodarczą i obywatelską", która uczyłaby "rzeczy praktycznych", poszerzenie kompetencji psychologów szkolnych o możliwość wspierania młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, przy zachowaniu pełnej anonimowości. Oliasz przekonywała do zwiększenia kompetencji i obowiązków Rzecznika Praw Ucznia w szkole.

Przewodniczący Młodej Prawicy z Pomorza Paweł Serafin omówił postulaty dotyczące pracy. Mówił o ułatwieniach dla sektora prywatnego w organizowaniu praktyk, szkoleń, czy staży oraz w prowadzeniu rekrutacji na terenach placówek oświatowych, a także o wyrównania szans w starcie na rynku pracy tak, aby w przypadku pierwszego zatrudnienia, pracodawcy uwzględniali rok urodzenia, a nie miesiąc. Zaproponował ponadto ulgi w płatnościach składek zdrowotnych i ZUS w przypadku umowy o pracę z młodymi ludźmi. Wyjaśnił, że celem tego rozwiązania jest m.in. ograniczenie zatrudniania na tzw. umowach śmieciowych.

Radny Inowrocławia Dobromir Szymański mówił z kolei o postulatach dotyczących prowadzenia dialogu, w tym o inicjatywie uchwałodawczej dla młodzieżowych rad przy samorządach, o powołaniu młodzieżowych sejmików przy każdym zarządzie wojewódzkim oraz o obligatoryjnym utworzeniu młodzieżowych rad w każdej gminie.

Gowin podkreślił, że w wypowiedziach uczestników konwencji nie było złych słów o innych ugrupowaniach politycznych ani ideologii. — Tej ideologii jest zdecydowanie za dużo i po lewej stronie i niestety, czasami coraz częściej, także po prawej. W waszych wypowiedziach były wartości, nie ideologia — dodał Gowin, zwracając się do uczestników.

Były wicepremier ocenił, że — postulaty zielonego konserwatyzmu, to jest coś, co Porozumienie już od dłuższego czasu wzięło na sztandary". Z całą pewnością wasz postulat pod tym względem znajdzie się na sztandarach całej Zjednoczonej Prawicy — powiedział Gowin.

Polityk zapewnił, będzie zabiegał o włączenie do programu Zjednoczonej Prawicy postulatu obniżenia ZUS-u dla młodych. — Ten postulat obniżenia ZUS-u dla młodych będę proponował do programu nowego rządu, tego programu, który w tej chwili jest negocjowany — powiedział.

Lider Porozumienia zaproponował wprowadzenie funduszu inwestycji samorządowych, jako trwałego, corocznego komponentu subwencji samorządowej. Przekonywał też do propozycji Porozumienia ws. takich zmian w edukacji, które wprowadzą  — więcej praktyki, więcej otwartości w procesie kształcenia na potrzeby rynku pracy i więcej formowania postawy obywatelskiej. To jest program, chciałbym to powiedzieć, całej Zjednoczonej Prawicy— mówił.

B. wicepremier poprosił młodych działaczy o poparcie postulatu rozszerzenia podatku estońskiego (estońskiego CIT) na wszystkie firmy na okres trzech lat. — Jeśli będę miał wasze poparcie, będę mógł z dużo większym powodzeniem przedstawiać tę propozycję podczas rozmów koalicyjnych —  zaznaczył.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze