Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 60 proc. MAEA potwierdza

mm 7:56 18 kwietnia 2021
Teheran utrzymuje, że jego program nuklearny służy celom pokojowymFot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zakomunikowała, że Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60 proc., potwierdzając wcześniejsze doniesienia władz w Teheranie. Uran wzbogacany jest w ośrodku jądrowym Natanz, który niedawno był celem ataku.

„Agencja zweryfikowała dzisiaj informację, że Iran rozpoczął produkcję wzbogaconego uranu do 60 proc. w zakładach w Natanz” – podała w oświadczeniu MAEA.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oznajmił w piątek, że Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235. Według Teheranu to odpowiedź na izraelski atak na ośrodek jądrowy w Natanz.

Dotychczas Iran produkował 20-procentowy wzbogacony uran, co i tak było jaskrawym naruszeniem limitów, wyznaczonych przez porozumienie atomowe z 2015 r., które wynoszą 3,67 proc.

Według strony irańskiej, wysoko wzbogacony uran zostanie wyprodukowany w niewielkiej ilości. Ma to wywrzeć presję na Waszyngton, by powrócił do umowy z 2015 r., z której USA wycofały się w 2018 r.

Negocjacje w tej sprawie zostały ponownie wznowione w piątek w Wiedniu. Obydwie strony stawiają warunki - USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Teheran od lat utrzymuje, że jego program nuklearny służy celom pokojowym, takim jak wytwarzanie energii i badania medyczne.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze