Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

IPN zidentyfikował kolejne ofiary zbrodni komunistycznych i dokonanych przez UPA. Wiemy kiedy poznamy nazwiska

PR 11:14 13 czerwca 2019
ipn.gov.pl
W poniedziałek 17 czerwca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Podczas konferencji zostaną ujawnione nazwiska 24 osób – poinformował IPN.

 

Kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, prof Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że na 17. czerwca 2019 roku, o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, zaplanowano uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych.

-  To zwieńczenie szeregu działań historyków, archeologów, logistyków i genetyków, którzy każdego dnia podejmują wysiłek, aby odnaleźć, a następnie zidentyfikować tych, którzy przed laty zostali pochowani w bezimiennych mogiłach i skazani na zapomnienie oraz pogardę. Dziś, kiedy możemy w tak wyjątkowym miejscu, przy udziale władz państwowych, wręczyć rodzinom dokument potwierdzający tożsamość ich bliskich czujemy, że nasza praca ma szczególny sens – podkreśla prof. Szwagrzyk.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Przeprowadzono prace w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Niemczech oraz w Gruzji. Cel jest zawsze ten sam: odnalezienie i identyfikacja szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.

 

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN bardzo często zwraca się do wszystkich, których bliscy zginęli lub zostali zamordowani w ramach działań aparatu terroru totalitarnego, a których szczątki do dziś nie zostały odnalezione lub zidentyfikowane, aby przekazywali materiał genetyczny.

– Robimy wszystko, aby możliwie szybko odnaleźć szczątki naszych bohaterów, a następnie przekazać materiał genetyczny, wraz z materiałem porównawczym do specjalnych laboratoriów genetycznych, które zajmują się identyfikacją. Wierzę, że będziemy mogli systematycznie przekazywać Państwu kolejne nazwiska zidentyfikowanych ofiar, jednocześnie spełniając narodowy obowiązek wobec nich samych i rodzin, których wciąż tak wiele czeka na „nazwanie po imieniu” ich poległych bliskich – podsumowuje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

Czytaj także:

Były funkcjonariusz MO dopuścił się zbrodni przeciwko ludzkości. Będzie wreszcie sprawiedliwość wobec komuchów!

 

 

Źródło: ipn.gov.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze