Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

IPN weźmie udział w poszukiwaniach na Ukrainie

A.N 19:34 18 października 2019
Wikimedia Commons
Polska ambasada w Kijowie poinformowała, że ukraińskie władze zaprosiły polskich ekspertów do udziału w poszukiwaniach szczątków ofiar komunizmu.

Zaproszenie do polskich badaczy z IPN wystosował sekretarz ukraińskiej Komisji Międzyresortowej do spraw Upamiętnień Ofiar Wojny i Represji Politycznych Światosław Szeremeta. 

W październiku w Drohobyczu odnaleziono 16 bezimiennych grobów. Najprawdopodobniej spoczywają w nich ofiary NKWD, w tym Polacy. Szczątki znajdują się na terenie byłego więzienia NKWD przy ulicy Stryjskiej 3. W sumie odnaleziono 13 grobów

W oświadczeniu wydanym przez polską ambasadę napisano, że polska strona docenia krok zgodny z deklaracjami prezydenta Wołodymyra Zelenskiego i zapisami porozumień dwustronnych, których poszanowania bezskutecznie dotychczas oczekiwano:

– W związku z odnalezieniem szczątków ludzkich na terenie byłego więzienia NKWD w Drohobyczu w obwodzie lwowskim sekretarz (ukraińskiej) Komisji Międzyresortowej ds. Upamiętnień Ofiar Wojny i Represji Politycznych Światosław Szeremeta wystosował zaproszenie do ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej do uczestniczenia w pracach poszukiwawczych. Szczątki mogą bowiem należeć także do polskich ofiar reżimu sowieckiego" - przekazała ambasada w komunikacie.

Nadal trwają procedury, których uzyskanie umożliwi Instytutowi Pamięci Narodowej prowadzenia prac poszukiwawczych:

– Jednocześnie informujemy, że trwają procedury związane z uzyskaniem przez IPN zgód właściwych organów władz ukraińskich na prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy” – poinformowała ambasada.  

Jak poinformowała Rada Miejska w Drohobyczu:
– Specjaliści i historycy uważają, że osoby te zostały zabite w latach 1939-1941 lub po 1944 roku.

Szczątki posiadają ślady strzałów w potylicę tzw. "metodą katyńską"

Sprawa ekshumacji była omawiana podczas oficjalnej wizyty prezydenta Zełenskiego w Polsce i jego rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą pod koniec sierpnia.

Źródło: wPolityce/tvp.info

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze