Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

IPN weryfikuje listę nazwisk do upamiętnienia na Łączce

dc 16:54 8 lipca 2015
FACEBOOK/ TADEUSZ PŁUŻAŃSKI
Na liście Instytutu Pamięci Narodowej znajdzie się około 200 osób, które mają zostać upamiętnione w Panteonie na warszawskich Powązkach. Nad monumentem pracuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Jak informuje RMF FM, IPN weryfikując listę, usunął z niej nazwiska budzące największe kontrowersje. Wcześniej, historyk Tadeusz Płużański zwracał uwagę, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zamierza upamiętnić w swoim Panteonie (a tak naprawdę panteoniku) zbrodniarzy ukraińskich, niemiecko-nazistowskich i pospolitych przestępców. CZYTAJ WIĘCEJ

Sekretarz ROPWiM Andrzej Kunert tłumaczył, że lista o której mowa jest wstępna i zostanie zweryfikowana przez IPN. Z informacji RMF FM wynika, że Instytut kończy właśnie prace nad tym dokumentem, a poprawione zestawienie trafi wkrótce z powrotem do Rady.

Jednak zdaniem Płużańskiego, ROPWiM realizuje budowę pomnika mimo sprzeciwu ze strony rodzin Łączkowych, które nie godzą się na taką formę upamiętnienia polskich bohaterów. CZYTAJ WIĘCEJ

Spór toczy się również o to, czy w Panteonie składać jedynie szczątki zidentyfikowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, czy też wszystkich, mając świadomość, że mogą znaleźć się tam osoby niegodne takiego pochówku.

Wiadomo bowiem, że obok polskich bohaterów zamordowanych na Łączce strzałem w tył głowy, chowano tam również inne osoby stracone w warszawskich więzieniach, w tym zbrodniarzy hitlerowskich, ukraińskich i zwykłych kryminalistów. 

CZYTAJ TAKŻE:

Wspólna modlitwa na "Łączce". "Bądźmy razem z naszymi bohaterami, którzy oddali życie za wolną Polskę, której nie doczekali"

Źródło: rmf24.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


OTWARTYM TEKSTEM (ODC.210) - JAROSŁAW PAPIS - PRZYJAŹŃ POLSKO-ŻYDOWSKA JEST MOŻLIWA, ALE ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze