Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

IPN rozpoczął prace archeologiczne na Polu Mokotowskim. Cel – ustalenie miejsc pochówku straconych przy ul. Rakowieckiej

PR 10:55 21 marca 2019
twitter.com/poszukiwaniaipn
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęło prace archeologiczne przy ul. Rostafińskich w Warszawie, na skraju Pola Mokotowskiego. Celem działań jest ustalenie czy w miejscu prac znajdują się miejsca pochówku ofiar komunizmu straconych w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej.

IPN rozpoczął prace archeologiczne na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie, które mają na celu odnalezienie miejsc pochówku ofiar komunizmu. Specjaliści Instytutu chcą odnaleźć szczątki osób straconych przez bezpiekę w dawnym areszcie przy ul. Rakowieckiej.

- Prace poszukiwawcze zaplanowane zostały do dnia 29 marca 2019 roku - poinformował IPN na swojej stronie internetowej.

O potrzebie poszukiwań na Polu Mokotowskim tajnych miejsc pochówków ofiar komunizmu informował już w ubiegłym roku wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wśród bohaterów, których na terenie dawnego więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka, byli m.in. rtm. Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf "Nil", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora".

Zostało tam rozstrzelanych również siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług. Specjalistom Instytutu udało się odnaleźć szczątki m.in. Szendzielarza i Dekutowskiego. Szczątki pozostałych wciąż są poszukiwane.

W budynku dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej działa obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Źródło: twitter.com/poszukiwaniaipn, media

Wczytuję ocenę...


KONFEDERACJA WPISAŁA SIĘ JAKO POŻYTECZNI IDIOCI W NARRACJĘ PLATFORMY - RAFAŁ ZIEMKIEWICZ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze