Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

IPN: odnaleziono szczątki na terenie dawnego więzienia NKWD na warszawskiej Pradze

A.N. 19:53 18 czerwca 2020
TV Republika
Na terenie należącym do dawnego Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III (tzw. Toledo) przy ul. Namysłowskiej 6 odnaleziono szczątki trzech osób. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN finalizuje procedury prawne umożliwiające przeprowadzenie w tym miejscu szerokich prac poszukiwawczych. – poinformował w czwartek Instytut Pamięci Narodowej.

Badacze z  BPiI IPN przez ostatnie miesiące prowadzili prace na terenie dawnego  Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III. Okazało się, że istnieje niewielki, niezabudowany obszar,  na którym mogą znajdować się szczątki ofiar wykonywanych tam egzekucji. 

Przez ostatnie tygodnie administracja osiedla prowadziła prace ziemne (utwardzenie parkingu) w granicach wytypowanego terenu. W pracach tych, za zgodą inwestora, uczestniczyli od początku – jako obserwatorzy – archeolodzy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Biuro jednocześnie podjęło czynności formalne zmierzające do pozyskania zgód i zezwoleń na przeprowadzenie tam pełnych badań archeologicznych. – informuje IPN.

Na początku czerwca 2020 r. ujawniono kilka luźnych fragmentów kości ludzkich, nie stwierdzono jednak występowania regularnych jam grobowych. O fakcie poinformowano prokuratora OKŚZpNP w Warszawie.

Kilka dni temu badacze odkryli zbiorową mogiłę, w której znajdowały się szczątki trzech osób. Brak śladów trumien, charakterystyczny sposób ułożenia szczątków mogą wskazywać, że w tym miejscu odbywały się  pochówki ofiar egzekucji z okresu komunizmu. 

Na terenie więzienia Trwają prace archeologiczne, które potwierdzą lub wykluczą tę wersję.

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) uchodziło za jedno z najsurowszych i było jednym z pierwszych miejsc kaźni żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych. Powstało wraz z pojawieniem się wojsk sowieckich na warszawskiej Pradze w 1944 roku. Istniało do 1956 roku. Urząd Bezpieczeństwa oraz NKWD wykonało w tym miejscu egzekucje na wielu członkach podziemia niepodległościowego. 

Źródło: IPN

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze