Internet murem za abp Jędraszewskim!

Artykuł

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski jest atakowany za słowa o ekologizmie, jakie wypowiedział w wywiadzie dla Telewizji Republika. W obronie hierarchy stają Kluby Gazety Polskiej. Poznański klub wystosował list otwarty z poparciem i solidarnością dla kapłana. Mobilizacja trwa także w internecie.

Przypomnijmy, arcybiskup Marek Jędraszewski był gościem Telewizji Republika. W trakcie świątecznej rozmowy z Dorotą Kanią i Ryszardem Gromadzkim był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, w którym jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia. Hierarcha odpowiedział, że to "zjawisko niebezpieczne".

- To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my - Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci

- powiedział.

Po tych słowach rozpętała się burza. Liberalno-lewicowa strona sceny politycznej i ich zwolennicy ruszyli do zmasowanego ataku na kapłana. Doszło nawet do tego, że wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej napisał do arcybiskupa "idź do diabła", a jeden z działaczy Lewicy (kandydat w niedawnych wyborach) nazwał hierarchę "kanalią". Pojawiło się też setki wulgarnych wpisów z anonimowych kont hejterów.

W obronie arcybiskupa stanęły Kluby Gazety Polskiej. Poznański klub, noszący imię generała pilota śp. Andrzeja Błasika, wystosował list otwarty, który w imieniu jego członków podpisała przewodnicząca Maria Zawadzka. Oto jego treść:

Poznański Klub Gazety Polskiej wyraża pełne poparcie i solidarność wobec JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w szczególności wobec jego humanitarnego i racjonalnego podejścia do problemu lewicowej ideologii „ekologizmu”. Arcybiskup powołuje się na Biblię, w której świat jest doskonałym Bożym dziełem, a człowiek powołany jest do „czynienia sobie ziemi poddanej”. Arcybiskup wyraźnie podkreśla odpowiedzialność człowieka za to Boże dzieło i sprzeciwia się gwałtowi na naturze. Jego stanowisko zgodne jest więc z artykułami 31, 68, 74 i 86 Konstytucji RP  mówiącymi o ochronie środowiska.
Arcybiskup krytykuje jednak agresywną ideologię, która pod pozorem dbałości o środowisko kwestionuje chrześcijańską wizję człowieka, sprowadzając go do roli szkodnika, którego należy eliminować. Nazywa ją „ekologizmem”, wskazuje na pokrewieństwo z myślą Engelsa i protestuje przeciw agresywnemu wtłaczaniu jej w życie, bez względu na koszty wszelkiej natury.
Godne ubolewania jest napastliwe skupianie się adwersarzy na paru zdaniach z szerszej wypowiedzi hierarchy i niedostrzeganie głęboko humanistycznego tonu całego wywiadu dla TV Republika. Przywołanie postaci jezuity o. Franza zamordowanego przez islamistów w Syrii za to, że nie chciał opuścić swoich wiernych, ukazuje przepaść między chrześcijańską koncepcją człowieka zdolnego do najwyższych poświęceń w imię Chrystusa, a „ekologistycznym” projektem człowieka- niszczyciela.
Odwaga i uczciwość, z jaką arcybiskup Marek Jędraszewski opisuje współczesne zagrożenia  europejskiej duchowości godne są najwyższego uznania. Histeryczny jazgot w reakcji na jego postawę dowodzi, jak trafne i bolesne dla adeptów nowych ideologii są jego słowa.

Do tego internauci zainaugurowali akcję "Murem za Jędraszewskim". Już teraz można ogłosić jej wielki sukces - efektem jest wiele wpisów, tysiące ich polubień i słowa otuchy, jakie płyną do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w komentarzach. Warto dodać, że do akcji dołączyli się także parlamentarzyści - pod hasztagiem #MuremZaJedraszewskim tweetowali m.in. posłowie Anna Siarkowska i Anna Paluch oraz senator Marek Pęk.

Źródło: niezależna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy