Indonezja: Najaktywniejszy wulkan kraju znów wybuchł

Artykuł
pixabay

6-km chmura dymu i popiołów unosi się nad wulkanem Merapi, położonym w środkowej części Jawy. Jego wzmożona aktywność trwa od sierpnia 2019 r.

„Zagrożenie stanowią teraz gorące chmury popiołów opadające na zbocza i inny materiał piroklastyczny” – czytamy w komunikacie Centrum Badań Katastrof Geologicznych i Rozwoju w Yogakarcie. Jakkolwiek nie ma doniesień o zniszczeniach i ofiarach w ludziach, ten superwulkan jest szczególnie monitorowany. Aktywność Merapi trwa od sierpnia ubiegłego roku - teraz odnotowano dwa następujące po sobie wybuchy.

Wzmożona aktywność wulkanu w połowie maja 2006 roku zagroziła ponad 34 tys. ludzi, z których wielu zostało ewakuowanych w obawie przed skutkami spodziewanego w niedługim czasie kolejnego groźnego wybuchu.

Ostatnia duża erupcja rozpoczęła się w ostatnich dniach października 2010 roku. W przeciągu kilku dni śmierć poniosło ponad 100 osób, a ponad 100 tys. zostało ewakuowanych.

Merapi połozony jest na wysokości 2910 m n.p.m. w poblizu dużego miasta Yogakarta, w bardzo zaludnionej okolicy.

Wysokość 2910 m n.p.m.(niektóre źródła podają 2930 m). Leży w bardzo gęsto zaludnionej okolicy okolicy, w pobliżu dużego miasta Yogakarta.

Aktywność wulkaniczna wpisana jest w codzienne życie 270-mln mieszkańców Indonezji. Merapi usytuowany jest w obrębie Pierścienia Ognia na Pacyfiku.

 

Źródło: The Independent, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy