Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Indie odliczają godziny do wysłania swej pierwszej misji na Marsa

9:19 5 listopada 2013
Wystrzelenie sondy ma pokazać zaawansowane zdolności technologiczne umożliwiające tej potędze regionalnej wyprawy kosmiczne i przeprowadzenie na Marsie badań.

Licząca 1 350 kg sonda musi pokonać 780 mln km w ciągu ponad 300 dni. W przestrzeń kosmiczną zostanie wyniesiona przez rakietę zbudowaną w indyjskim centrum badań kosmicznych. Start zaplanowano na wtorek na godzinę 10 czasu polskiego z wyspy Sriharikota, położonej przy wschodnim wybrzeżu Indii. Najpierw sonda pokona orbitę Ziemi, następnie po serii manewrów wzniesie się ku orbicie Marsa. Do Czerwonej Planety ma dotrzeć we wrześniu 2014 r. w celu zebrania informacji naukowych. Jeśli misja się powiedzie, Indie jako czwarte, po USA, ZSRR i Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotrą do Czerwonej Planety.

 

Indie prowadzą własny program kosmiczny od roku 1963 i od tego czasu zaprojektowały, zbudowały i umieściły na orbicie Ziemi wiele własnych satelitów. Indyjski przemysł kosmiczny świadczy usługi komercyjne, wynosząc na orbitę Ziemi satelity innych państw.

 

dch,PAP, fot. Ras67


Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


DZIENNIKARSKI POKER - ZIEMKIEWICZ KONKRETNIE O TOKARCZUK: TO PRZEZ NIĄ POLACY POSZLI NA WYBORY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze