Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

III wojna światowa zacznie się od Polski?

ma 13:44 28 lipca 2014
Richard Pipes, sowietolog i były doradca Ronalda Reaganayoutube.com
– Rosyjski atak na Polskę, która jest związana sojuszami zarówno z krajami europejskimi, jak i ze Stanami Zjednoczonymi, oznaczałby rozpoczęcie III wojny światowej – powiedział amerykański sowietolog i były doradca prezydenta USA Ronalda Reagana, profesor Richard Pipes.

Jak podkreśla w rozmowie z "Do Rzeczy" sowietolog, atak na nasze państwo lub inne z byłego bloku sowieckiego byłoby dla Putina bardzo niebezpieczne, ponieważ państwa te należą do NATO.

– Nie widzę powodu do strachu. Putin nie próbuje przecież przeprowadzać interwencji w Polsce, na Węgrzech, w Czechach czy na Słowacji. Nie sądzę, aby Putin zdecydował się na powtórzenie scenariusza ukraińskiego w państwach nadbałtyckich. Są one częścią NATO i taka gra byłaby dla Putina potencjalnie bardzo niebezpieczna – tłumaczył Pipes.

Według amerykańskiego eksperta bierność UE wobec działań Rosji na Ukrainie nie wynika z samego strachu przed Federacją Rosyjską, ale związanymi z tym problemami gospodarczymi. Dodaje, że Europa nie oczekuje pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych w rozwiązaniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

– Obawiają się utraty intratnych kontraktów wartych często miliardy dolarów i wielu miejsc pracy w ich rodzinnych krajach – powiedział. – Nawet Ronald Reagan za wiele by nie zdziałał, m.in. dlatego, że Europejczycy nie chcą, aby Ameryka wtrącała się w ich stosunki z Rosją – tłumaczył ekspert w wywiadzie dla „Do Rzeczy”.

– Putin to typowy rosyjski tyran i autokrata – mówił Pipes. Dodał, że Rosja to kraj, w którym największą popularnością cieszą się stanowczy przywódcy, a więc Władimir Putin dobrze wpasował się w ten kanon. – Putin próbuje zrobić z Rosji wielkie światowe mocarstwo, nazywane przez Rosjan „wielką dzierżawą”. To się musi Rosjanom podobać – skwitował były doradca Reagana.

Źródło: "Do Rzeczy"

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze