Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Hymn Polski wybrzmi na całym świecie!

AS 8:40 10 listopada 2018
Flickr/Piotr Drabik/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Koncerty, wystawy, festiwale filmowe, msze św., wykłady i zawody sportowe – tak Polonia na całym świecie czci jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku oprócz polskich placówek dyplomatycznych w organizację święta włączyły się również zagraniczne kluby „Gazety Polskiej”. Swój udział w akcji „Niepodległa do hymnu!” zadeklarowali Polacy mieszkający w najodleglejszych miejscach na świecie. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi m.in. w Meksyku, Nowej Zelandii oraz w Kenii.

Polonia na całym świecie wraz z pomocą instytutów polskich poza granicami RP oraz polskich placówek dyplomatycznych jednoczy się w tym szczególnym czasie, organizując wydarzenia poświęcone polskiej drodze do niepodległości i polskiej kulturze. W związku z tą szczególną chwilą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Niepodległa” zaapelowało do wszystkich Polaków, zarówno w kraju, jak i za granicą, do przyłączenia się do akcji „Niepodległa do hymnu!” i wspólnego odśpiewania 11 listopada Mazurka Dąbrowskiego. Uczestnictwo w przedsięwzięciu zadeklarowała Polonia rozproszona po całym świecie. W niedzielę hymn Rzeczypospolitej Polskiej słychać będzie nie tylko w całej Europie, ale również w USA, Meksyku, Argentynie, Korei Południowej, Japonii, Kenii, RPA oraz Australii i Nowej Zelandii.

Tydzień Polski we Francji

Francuska Polonia zaczęła świętowanie już 4 listopada. Wraz z występem zespołu góralskiego z Podhala Polacy z okolic Aulnay-sous-Bois rozpoczęli „Tydzień ­Polski”, podczas którego przywoływali pamięć o swoich korzeniach i opowiadali Francuzom o bogatej kulturze i historii swojego kraju. W ciągu tygodnia uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zobaczyć polskie produkcje filmowe, przypomnieć sobie życiorys noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, posłuchać polskich artystów oraz wziąć udział w debacie o polskości. Dodatkowo 20 października w ambasadzie RP w Paryżu zorganizowano międzynarodowe sympozjum, podczas którego przypomniano kontekst historyczny drogi do odzyskania przez Polskę niepodległości, znaczenie zaangażowania Ojców Niepodległości, rolę polskich duszpasterzy we Francji oraz ukazano dyplomację i stanowisko aliantów w świetle ważnych wydarzeń dotyczących Polski podczas I wojny światowej.

Polska historia wybrzmi w Birmingham

18 listopada w drugim co do wielkości mieście Wielkiej Brytanii odbędzie się niepodległościowy koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego dotyczący polskiej historii z lat 1914

–1921. Występ poprzedzony będzie uroczystym kominkiem harcerskim, a po koncercie goście Polskiego Centrum Polish Millennium ­House będą mogli skosztować polskich produktów i lampką szampana wznieść toast za niepodległą ojczyznę 

 

CZYTAJ WIĘCEJ W DZISIEJSZEJ ,,GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE"' 

 

Autor: Joanna Kowalkowska

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze