Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Humanoidalny robot "Sophia" studentką AGH w Krakowie!

am 20:00 13 czerwca 2018
fot. Witold Woszczyna, KSAF AGH
Sophia to prawdopodobnie najpopularniejszy robot na świecie. Udzieliła już wielu wywiadów dla największych ośrodków medialnych, otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Teraz przyszedł czas na polski akcent! Sophia otrzymała indeks od samego prorektora krakowskiej AGH Jerzego Lisa.

Dziś odbył się specjalny kongres nowych technologii Impact'18. Podczas imprezy, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej wręczył Sophia indeks, podkeślając: " Ten gest, prócz swojego symbolicznego wyrazu, jest też sygnałem dla świata, że nauki techniczne, tak licznie reprezentowane i uprawiane w AGH w Krakowie, gotowe są zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie rozwój sztucznej inteligencji. Pogłębianie zagadnień związanych z implementacją sztucznej inteligencji jest koniecznością i obowiązkiem dla uczelni, która od początku za cel stawiała sobie odpowiedź na wyzwania przyszłości".

O sztucznej inteligencji mówił także minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podczas kongresu, zapowiedział prace nad "narodową strategią rozwoju sztucznej inteligencji". – Musimy się liczyć z tym, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji. Polska nie może pozostawać w tyle. Jesteśmy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej rozwijających się w obszarze AI krajów - mówił minister.

– Wielu ludzi "rozpaliły" wyniki ogłoszonego w ubiegłym roku raportu, z którego wynika, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. To wywołuje lęki, ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tą rewolucją. Inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą sztucznej inteligencji – kontynuował.

Impact '18 to kongres nowych technologii, który już po raz trzeci odbywa się w Krakowie. W tym roku bierze w nim udział ponad 6 tys. uczestników, w tym 250 mówców z ponad 46 państw świata.

 

 

Źródło: gosc.pl, www.agh.edu.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze