Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Hołownia rozpoczyna rejestrację partii. Wiemy kto będzie jej szefem

JK 14:55 29 września 2020
Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia podczas oświadczenia dla mediów nt. długookresowych planów oraz kierunków rozwoju ruchu w Warszawie. PAP/Rafał Guz
Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia poinformował, że rozpoczyna się zbieranie podpisów pod wnioskiem o zarejestrowanie partii politycznej, której szefem będzie Michał Kobosko. To będzie partia, jakiej jeszcze nie było, która zaangażuje obywateli i pokaże ich sprawczość - oświadczył Hołownia.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie Hołownia powiedział, że kończy się pewien symboliczny etap "wylewania fundamentów" ruchu.

"Za chwilę przystępuję do procesu rejestracji partii politycznej. To jest ten trzeci element, którego powstanie zapowiadaliśmy. (...) Teraz to staje się ciałem, w dniu dzisiejszym rozpoczynamy tę procedurę" - powiedział Hołownia. Zastrzegł, że nie może podać nazwy partii do momentu złożenia dokumentów do sądu rejestrowego.

Hołownia podkreślił, że tworzenie partii będzie odbywało się w ścisłej konsultacji z całym ruchem Polska 2050. Według niego, "to będzie partia, jakiej jeszcze w Polsce nie było, która nie działa w ten sposób, że sobie założy ruch obywatelski, po to, by sobie podnieść notowania, czy poprawić PR".

"To jest partia, którą ruch obywatelski zakłada, by mieć sprawczość w tym obszarze polityki, w którym potrzebujemy dziś sprawczości" - powiedział Hołownia.

Według niego, to ugrupowanie będzie od początku "zaszczepione" przeciwko trzem najpoważniejszym chorobom, które - jak mówił - "toczą dziś polski system partyjny i polską demokrację". "A więc przeciwko oderwaniu się od rzeczywistości, przeciwko skoncentrowaniu się na swoich wewnętrznych problemach i wreszcie przeciwko zawłaszczaniu świata" - oświadczył Hołownia.

Podkreślił, że potrzeba dziś takiej partii i widać to wyraźnie "w sytuacji, w której w sposób doskonały rządzący zajęci są sami sobą, zamiast naszymi realnymi problemami, w sposób doskonały albo prawie doskonały opozycja zajmuje się swoimi problemami". "Potrzebna jest nowa polityka, która zaangażuje obywateli, pokaże im ich sprawczość (...) i która będzie mądra, czyli będzie korzystała z wiedzy ekspertów" - zaznaczył Hołownia.

Poinformował też, że sam pozostaje w stowarzyszeniu Polska 2050, które będzie "sercem" ruchu. "Stowarzyszenie jest tym, co teraz będziemy w głównej mierze rozbudowywać. Partia jest narzędziem, które będzie nam przydatne w tej coraz bardziej turbulentnej polskiej polityce" - powiedział.

Podkreślał, że decyzja o założeniu partii zapadła z uwagi na obecną sytuację polityczną. "Nie mamy już czasu. Kryzys w koalicji rządowej pokazał nam, że nie ma czasu do stracenia, że musimy być gotowi w tej zmiennej polskiej polityce na wszystkie scenariusze, również na scenariusz przedterminowych wyborów" - powiedział.

Przedstawiając Michała Koboskę, jako przyszłego szefa partii, Hołownia przypomniał, że był on jego pełnomocnikiem wyborczym w wyborach prezydenckich, a obecnie jest "najbliższym współpracownikiem", który bardzo intensywnie zaangażowany jest w organizację ruchu.

Kobosko podkreślił, że "epicentrum" Polski 2050 będzie nadal stanowiło funkcjonujące od lipca stowarzyszenie, a nie partia.

"Uznaliśmy, że czas najwyższy, że dzisiejsza sytuacja polityczna jest tak niestabilna, niepewna, rozchwiana, że to sobotnie porozumienie (Zjednoczonej Prawicy) nie przesądza w żadnym stopniu o tym, że system polityczny ulegnie jakiejś stabilizacji czy uspokojeniu, zatem z tego powodu postanowiliśmy rozpocząć procedurę rejestracji partii" - uzasadniał decyzję o stworzeniu partii politycznej.

Kobosko zapowiedział, że w momencie rejestracji partii ustąpi ze stanowiska wiceprezesa stowarzyszenia Polska 2050. "Uznaliśmy, że osoby, które będą w poszczególnych częściach tego naszego wspólnego ruchu na stanowiskach zarządczych, nie mogą łączyć swoich funkcji" - wyjaśnił.

Posłanka Hanna Gill-Piątek - która niedawno przeszła do ruchu Polska 2050 z Wiosny Roberta Biedronia występując z klubu parlamentarnego Lewicy - dodała z kolei, że "wyciąga dłoń" do wszystkich parlamentarzystów, którzy chcą działać w ekipie Hołowni.

"Dzisiaj ta dłoń zyskuje bardzo mocne ramię w postaci partii" - stwierdziła. Oświadczyła, że jej praca na rzecz nowej partii będzie "wzorem służby publicznej i wzorem służby społeczeństwu, a nie tylko gierkami politycznymi".

Szefowa think-tanku Instytut Strategie 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapewniła o współpracy z partią i podkreśliła, że głównymi zadaniem ruchu będzie teraz m.in. wymyślanie wraz z obywatelami i politykami dobrych rozwiązań dla Polski w najważniejszych sferach i autorefleksja.

Zgodnie z przepisami, partię zgłasza się do ewidencji partii politycznych prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Do zgłoszenia należy dołączyć m.in. statut partii politycznej i wykaz popierających zgłoszenie co najmniej 1000 obywateli polskich, którzy ukończyli 18 lat i mają pełną zdolność do czynności prawnych. Jeżeli zgłoszenie jest zgodne z przepisami, sąd niezwłocznie wpisuje partię polityczną do ewidencji. Jeżeli zgłoszenie zawiera wady, sąd wzywa do ich usunięcia. Jeżeli wady nie zostałyby usunięte sąd odmawia rejestracji partii.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze