Holandia: pierwszy w historii przypadek zakażenia wirusem Zachodniego Nilu

Artykuł
Ptak zakażony wirusem Zachodniego Nilu w Holandii.
Twitter, RIVM (@rivm)

Ptak zarażony wirusem Zachodniego Nilu. To pierwszy przypadek wykrycia tego wirusa w Holandii. Ptak został znaleziony w regionie Utrechtu - poinformował na Twitterze Niderlandzki Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Wirusa gorączki Zachodniego Nilu wykryto u gajówki, gatunku małego ptaka wędrownego z rodziny pokrzewek. Został on złapany w regionie Utrechtu w sierpniu. Badania wykryły, że był zainfekowany wirusem. Od początku tego roku przebadano ponad tysiąc zdrowych dzikich ptaków. Ta gajówka jest pierwszym, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa Zachodniego Nilu w Holandii.

W ostatnich latach przeciwciała stwierdzono u kilku ptaków w tym kraju. Oznacza to, że przeszły przez infekcję. Ponieważ nie były to ptaki wędrowne, prawdopodobnie zaraziły się one w Holandii (lub w pobliżu).

Ludzie mogą zostać zakażeni wirusem gorączki Zachodniego Nilu przez zainfekowane komary. Te z kolei zakażają się, ponieważ żywią się chorymi ptakami. 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska RIVM wraz z partnerami bada, czy i jak można zorganizować nadzór. W wyniku rosnącego rozprzestrzeniania się wirusa w Europie w 2018 roku utworzono grupę roboczą „Przygotowanie do nadzoru i reagowania na wirusa Zachodniego Nilu”. Uczestnikami są (oprócz RIVM): Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich NVWA, Royal GD Animal Health Service, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Utrecht, Erasmus MC, Dutch Wildlife Health Centre i Sanquin.

Źródło: rivm.nl, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy