Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Hiszpański analityk: UE wykorzystuje pandemię by zmusić Polskę i Węgry do posłuszeństwa

DZ 15:48 23 listopada 2020
Flaga UEPAP
Unia Europejska wykorzystuje fundusz odbudowy uchwalony w związku z pandemią, by zmusić rządy Polski i Węgier do posłuszeństwa - napisał na stronach amerykańskiego "Newsweeka" hiszpański analityk Jorge Gonzalez-Gallarza.

Ekspert think-tanku Fundacion Civismo odnosi się w ten sposób do sporu wokół mechanizmu wiążącego wypłaty środków unijnych z respektowaniem zasad praworządności. Według autora, Unia używa "mglistego" pojęcia praworządności jako "pałki przeciwko krajom, których główna przewina nie jest prawna, lecz polityczna", zaś premierzy Polski i Węgier postąpili słusznie wetując unijny budżet i fundusz odbudowy uchwalony w związku z pandemią, krzyżując w ten sposób plany "spisku, by ich obezwładnić".

- UE próbuje obecnie wykorzystać pomoc koronawirusową, by zmusić konserwatywne rządy w Polsce i na Węgrzech do posłuszeństwa, zagrażając w ten sposób stabilności finansowej całego kontynentu  - stwierdził w opublikowanym w piątek komenatrzu, Gonzalez-Gallarza.

Jak sugeruje, krytyka ze strony unijnych instytucji wobec polskiego rządu to wynik "głośnego bicia w bęben" przez polską lewicę, zaś przyjęty przez Parlament Europejski i Radę mechanizm jest niebezpieczny, bo zagraża przyszłości Unii.

- Widząc, jak UE jest gotowa wypełniać puste pojęcie +praworządności+ najnowszymi postępowymi hasłami i używać go jako pałki przeciwko rządom, które nie zgadzają się z liberalno-federalistycznym konsensusem, co ją powstrzyma od (...) powiedzmy, grożenia zubożeniem krajów, które ograniczają aborcję, albo nie zgadzają się na budowę transpłciowych łazienek? - pyta komentator.

Autor zwraca przy tym uwagę na doniesienia o tym, że kanclerz Niemiec Angela Merkel jest skłonna, by wyjść przeciwko "antypolskim i węgierskim twardogłowym" - jak premier Holandii Mark Rutte - i szukać kompromisu z Polską.

- Na dobre czy złe, przyszłość Europy jako unii współpracujących ze sobą suwerennych państw narodowych - a nie karzącego mechanizmu przeciwko konserwatystom - jest w rękach tych dwóch liderów. Miejmy nadzieję, że pozostaną niewzruszeni - konkluduje autor. 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze