Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Historyczne porozumienie w ramach WTO

mk 8:32 7 grudnia 2013
World Trade Organization/CC
Światowa Organizacja Handlu (WTO), której spotkanie ministerialne zakończyło się na indonezyjskiej wyspie Bali, poinformowała o osiągnięciu historycznego porozumienia o liberalizacji stosunków handlowych. Chodziło m.in. o uproszczenie procedur celnych i redukcję subwencji rolnych.

Zawarcie porozumienia ogłosił indonezyjski minister handlu Gita Wirjawan po maratonie negocjacji ministrów ze 159 krajów, które przeciągnęły się do soboty rano.

- Po raz pierwszy w swej historii WTO rzeczywiście dotrzymała swych obietnic - mówił dyrektor generalny organizacji, Brazylijczyk Roberto Azevedo, po oficjalnym zatwierdzeniu tekstu przez ministrów.

Zawetowaniem porozumienia groziła Kuba, która argumentowała, że nie wywiera ono wystarczającego nacisku na USA w sprawie zniesienia embarga handlowego na wyspę.

Indie sprzeciwiały się tym elementom pakietu, które mogłyby zagrozić subwencjom państwa służącym tworzeniu rezerw żywnościowych dla biednych. Kraje rozwijające się zostały jednak czasowo wyłączone z obowiązku określania limitów subwencji; negocjacje na ten temat zostały przeniesione na późniejszy termin.

Korzyści gospodarcze, wynikające z pakietu z Bali, eksperci szacowali na bilion dolarów. Wskazywali też na możliwość powstania 21 milionów nowych miejsc pracy, przede wszystkim w krajach rozwijających się. Pakiet propozycji, omawianych na Bali, przewiduje też ożywienie znajdujących się od ponad 10 lat w impasie rozmów o liberalizacji handlu światowego w ramach tzw. rundy Dauha.

Porozumienie z Bali uwzględnia jedynie 10 proc. szerszego programu reform ogłoszonego w Dausze.

Celem rundy Dauha, rozpoczętej w 2001 roku, jest stworzenie jednolitych reguł dla gospodarek państw WTO w bardzo wielu dziedzinach: obniżenie opodatkowania importu setek towarów, ograniczenie wypaczającego rynki subsydiowania produkcji rolnej, wypracowanie standardu procedur celnych, ułatwiającego wymianę towarową. Zakłada się, że jeśli wszystkie kraje będą postępować według tych samych reguł, wszystkie - bogate i biedne - skorzystają na tym. WTO szacuje, że ograniczenie barier celnych spowodowałoby wzrost handlu światowego z 22 do 23 bilionów dolarów.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...
TAGI:


DZIENNIKARSKI POKER - ZIEMKIEWICZ KONKRETNIE O TOKARCZUK: TO PRZEZ NIĄ POLACY POSZLI NA WYBORY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze