Historyczna, pierwsza promocja oficerów Wojsk Obrony Terytorialnej

Artykuł

– „Nigdy Cię nie zawiodę, Ojczyzno!” Dobrze, że te słowa przysięgi tak mocno dziś tu wybrzmiały. To jest wasza misja, obowiązek, decyzja, którą podejmujecie już na całe życie – nigdy nie zawieść Polski - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do nowo promowanych absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (WSOWL), którzy zasilą korpus oficerski Wojsk Obrony Terytorialnej.

Aktu promocji na stopień podporucznika dokonał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Jarosław Mika. Absolwenci, na komendę przyklękali na podium, a promujący wypowiadał słowa „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Was podporucznikami Wojska Polskiego”. Po zakończeniu aktu promocji nowo mianowani oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz odśpiewali „Pieśń Rycerską”.

Szef MON Antoni Macierewicz w przemówieniu przypomniał znaczenie i rolę Wojsk Obrony Terytorialnej: Następne grono oficerów wzmacnia piąty rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. Te wojska, które nadają polskiej armii nowy charakter - szczególnie wiążą obywateli z armią i zadaniem obrony Ojczyzny. Czerpią tradycje z wielkiego doświadczenia bliskiego Polakom – armii obywatelskiej. W naszej historii wojska obywatelskie powoływano w sytuacjach najwyższego niebezpieczeństwa. Tak było podczas powstań, tak było w 1920 roku i tak było, gdy powoływano Armię Krajową, a później formacje walczące już nie tylko z okupantem niemieckim, ale także z sowieckim.

Podporucznicy są absolwentami Studium Oficerskiego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Szkolenie słuchaczy ruszyło w październiku ubiegłego roku. Wszyscy żołnierze szkolili się w grupie osobowej pancerno-zmechanizowanej i specjalności ogólnej. Doskonalili oni swoje umiejętności, m. in. z taktyki ogólnej, rozpoznania, topografii, regulaminów, czy strzelania. Zdobywali również wiedzę z podstaw dowodzenia, geopolityki i geostrategii, systemu obrony państwa i bezpieczeństwa wewnętrznego, a także wybranych aspektów historii Polski. Standardowy program szkolenia dla przyszłych podporuczników został też rozszerzony o zagadnienia obrony terytorialnej, w tym te poświęcone wychowaniu patriotycznemu oraz funkcjonowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Źródło: mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy