Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

HeroRAT w Kambodży. Złoty medal dla szczura za załugi!

21:53 25 września 2020
Szczur Magawa. Twitter, Willem J. Bod (@WillemBod).
Szczur o imieniu Magawa wywęszył aż 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów w swojej karierze jako szczur węszący miny w Kambodży. Zdobył złoty medal brytyjskiej weterynaryjnej organizacji charytatywnej.

Magawa jest pierwszym szczurem, który zdobył tę nagrodę i jest jednym z kilku „HeroRATów” wyhodowanych i wyszkolonych przez belgijską organizację pozarządową APOPO do wykrywania min lądowych.

Szacuje się, że od lat 70. XX wieku w Kambodży znajduje się od czterech do sześciu milionów min przeciwpiechotnych, z których trzy miliony nie zostały jeszcze znalezione. Miny lądowe zabiły tam około 64 000 ludzi. Miny są w dużej mierze pozostałością po dziesięcioleciach wojny w kraju i zostały podłożone przez niektóre frakcje, w tym Czerwonych Khmerów.

Szczury są wystarczająco lekkie, aby przejść po minach lądowych, nie powodując ich detonacji.
Szczur może przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w trzydzieści minut, ignorując złom metalowy, wykrywając chemiczne składniki amunicji. PDSA powiedział, że człowiekowi z wykrywaczem metalu przeszukującemu ten sam obszar zajęłoby to do czterech dni.

Źródło: Twitter, Reuters, army-technology.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze