Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Guzy: 8 lat rządów PO-PSL to było całkowite porzucenie USA i bycie satelitą Berlina

pmb 15:42 26 września 2018
Fot. Telewizja Republika
– Między Polską a USA jest wspólnota interesów. Wiadomo do czego nam są potrzebne Stany Zjednoczone. 8 lat rządów PO-PSL to było całkowite porzucenie USA i bycie satelitą Berlina – powiedział ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, który był gościem red. Adriana Stankowskiego w programie „Republika po południu” w Telewizji Republika.

Na początku przypomnijmy wczorajsze słowa Donalda Trumpa, które padły przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ: Poleganie na pojedynczym zagranicznym dostawcy energii naraża dane państwo na szantaż i zastraszenie. Dlatego gratulujemy takim krajom europejskim jak Polska budowy bałtyckiego gazociągu, który uniezależnia się od Rosji w zaspokajaniu potrzeb energetycznych. Niemcy staną się całkowicie zależne od rosyjskiej energii, jeśli natychmiast nie zmienią kursu.

Co powiedział na ten temat Jarosław Guzy? 

Prezydent Trump podkreślił, że te kraje są bardzo różne oraz to, że mają dość siły by wybrać własną drogę. Zwróciłbym uwagę na dalsze słowa o suwerenności i sile. To jest coś co przypomina wystąpienie Trumpa w zeszłym roku w Polsce. Umiłowanie wolności – czyli coś co łączy Polskę i Stany Zjednoczone. Do tego nawiązywał Trump podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Trump inaczej patrzy na świat, inaczej niż standardowi przywódcy Stanów Zjednoczonych.

Nieudolna dyplomacja poprzedniego gabinetu 

– To jest pokłosie wizyty Dudy w Waszyngtonie – pogłębiania się relacji polsko-amerykańskiej. Jest wspólnota interesów. Wiadomo do czego nam są potrzebne Stany Zjednoczone. 8 lat rządów PO-PSL to było całkowite porzucenie USA i bycie satelitą Berlina.

– Okazało się, że okręt amerykański nabrał rozpędu. Na kursie stanęła Polska. Polska ma potencjał geograficzny, demograficzny, ekonomiczny, jest naturalnym partnerem USA – mówił Guzy.

– Nasz region nabrał realnego znaczenia po agresji Rosji na Ukrainę. Z trudem, ale zostało dostrzeżone niebezpieczeństwo. Wojskowi w USA nie politykują. Nie czują się zobowiązani do tego, by zastępować konstytucyjne organy.

Polska wyspą racjonalności w Europe

Trump kiedy spotkał się z ogromną niechęcią europejskich elit, zauważył, że są kraje, w których nie ma tak wielkiej niechęci… Tak znalazł Polskę. W zachodniej Europie jest pełno antyamerykańskich resentymentów. Nam Amerykanów potrzeba jeszcze bardziej niż 10 lat temu – zakończył Guzy.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze