Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Groźna superbakteria rozprzestrzenia się w Polsce. "To jedna z najpoważniejszych epidemii w Europie”

ma 15:14 29 kwietnia 2016
FLICKR/ YALE ROSEN/CC BY-SA 2.0
Tylko w tym roku w Polsce rozpoznano 6 przypadków zakażenia nową superbakterią typu New Dheli. Bakteria odporna jest na wszystkie rodzaje antybiotyków i powoduje niezwykle skomplikowane zapalenie płuc.

– Mamy do czynienia z lawinowo narastającą liczbą zakażeń, która będzie bardzo trudna do zatrzymania. Zarazem jest to jedna z najpoważniejszych sytuacji epidemicznych w Europie – powiedział mikrobiolog z Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków dr Tomasz Ozorowski.

Klebsiella pneumoniae to bakteria powodująca trudne do wyleczenia zapalenie płuc. Naukowcy podkreślają, że na mikroorganizm nie działają wszystkie poznane dotąd antybiotyki.

W tamtym roku w groźną bakterię wykryto w 12 stołecznych szpitalach. Łącznie zdiagnozowano 19 jej ognisk. W tym roku rozpoznano już sześć przypadków zarażenia. W związku z tym w Warszawie powołano specjalny sztab ds. ograniczania rozprzestrzeniania się bakterii w szpitalach w województwie mazowieckim.

Zdaniem prof. Gniadkowskiego z Narodowego Instytutu Leków, z gorszą sytuacją, niż ta w Polsce, mogą mieć do czynienia jedynie kraje bałkańskie. 

Źródło: wyborcza.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze