Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Grozi ci pogodowe niebezpieczeństwo? Twój operator wyśle ostrzeżenie SMS-em

am 21:23 29 czerwca 2018
zdjęcie ilustracyjnepixabay.com
Startuje pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i operatorzy telefonii komórkowej.

Zasada działania systemu jest prosta. Kiedy rządowe centrum bezpieczeństwa dostanie ostrzeżenie przed niebezpiecznymi zjawiskami (np. podniesieniem stanu wód, intensywnymi burzami czy gwałtownymi nawałnicami), przekaże je do operatorów telefonicznych, a ci prześlą SMS-y, do osób, które przebywają w danym obszarze.

– Dzięki temu każda osoba, która będzie przebywać w zagrożonym niebezpieczeństwem województwie, dostanie SMS z ostrzeżeniem – mówił w trakcie konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

– Na razie będzie to na obszar co najmniej województwa. Doszliśmy do wniosku, że lepiej tak niż w ogóle – szczególnie że rozpoczęły się wakacje – powiedział. 

Obywatele będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl.

– Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa – zaznaczył Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

System będzie uzupełnieniem między innymi Regionalnego Systemu Ostrzegania. 

– Mamy nadzieję, że to pozwoli tym, którzy będą w obszarze zagrożeń, zorientować się, zabezpieczyć, i że będzie to powszechniej dostępne, w tym sensie, że nie wszyscy korzystają z Regionalnego Systemu Ostrzegania, nie wszyscy mają niezbędne aplikacje, a tu informacja dotrze do każdego, kto ma włączony telefon – mówił minister Marek Zagórski. 

Krzysztof Malesa z rządowego centrum bezpieczeństwa dodaje, że SMS-y będą dotyczyć różnych zagrożeń. 

– Nie będziemy się zamykali tylko w zagrożeniach metrologicznych. Do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa spływają nieustannie raporty z kilkudziesięciu instytucji – mówił Krzysztof Malesa. 

Docelowy system ruszy w grudniu, kiedy w życie wejdzie znowelizowane Prawo telekomunikacyjne. Wtedy SMS-y z ostrzeżeniami będą przesyłane na obszarze konkretnego powiatu, w którym będzie występować zagrożenie.

Źródło: IAR, polskieradio.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.174/1) - PRZEMYSŁ POGARDY W POLSCE I KTO GO URUCHOMIŁ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze