Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Grillowanie Polski trwa w najlepsze! KE prosi o pomoc unijnych prawników

JJ 15:32 1 lutego 2020
Zdj. Jai79, Pixabay, CC0
W wywiadzie dla gazety „Le Soir” komisarz unijny Didier Reynders ujawnił, że przedstawiciel Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawiedliwość ma poprosić unijnych prawników o analizę ustaw sądowych przyjętych przez polski sąd i czekających na podpis prezydenta.

Co więcej, Komisja Europejska oczekuje, że głowa państwa polskiego ustawy nie podpisze lub poprosi o opinię Sąd Najwyższy.

– Jest tylko jedna osoba, która może wysłać pozytywny sygnał i jest to prezydent-ocenił Reynders w rozmowie z „Le Soir”.

– Niedawno przyjęta ustawa wzbudza wątpliwości dotyczące niezależności wymiaru sprawiedliwości. Prezydent mógłby przejąć inicjatywę i nie podpisywać tej ustawy, albo poprosić Sąd Najwyższy o opinię- stwierdził komisarz.

Jak dodał Didier Reynders, analiza prawna posłuży do ewentualnego wszczęcia postępowania przeciw Polsce, które może znaleźć finał w TSUE. Jeżeli bowiem zajdzie taka potrzeba, KE zamierza wszcząć postępowanie o naruszenie prawa unijnego.

Polski rząd stoi natomiast na stanowisku, że organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w kompetencjach państw członkowskich, a nie instytucji unijnych. Przedstawiciele polskich władz niejednokrotnie podkreślają przy tym, że niektóre regulacje wprowadzane w Polsce funkcjonują w systemach prawnych w innych krajach członkowskich. Rząd chce, aby wszystkie państwa członkowskie UE były traktowane równo.

Źródło: Polskie Radio, IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze