Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

GPC: Elitarni komandosi brali w łapę?

9:16 18 grudnia 2019
pixabay
Śledczy podejrzewają, że prywatna firma zbrojeniowa za łapówki zdobywała kontrakty na dostawę sprzętu do jednostki GROM. Miała m.in. finansować wyjazdy zagraniczne oficerów tej formacji. W tle całej sprawy pojawia się nazwisko gen. Jarosława Kraszewskiego – ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”.

 


To może być jedna z największych afer korupcyjnych w polskiej armii w ostatnich latach. Wczoraj żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali płk. Andrzeja R., zastępcę dowódcy elitarnej jednostki GROM, oraz Michała L., prezesa prywatnej spółki zbrojeniowej Works 11, i jej byłego wiceprezesa Jacka Ch. (obecnie szefa powiązanego kapitałowo z EG Polska). Firma ta od lat wygrywała wiele opiewających na miliony złotych przetargów w polskiej armii i dostarczała sprzęt m.in. właśnie dla GROM. Elitarna jednostka kupowała od Works 11 amunicję, karabiny oraz granatniki. Według śledczych przy zawieraniu kontraktów mogło dojść do korupcji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Z nieoficjalnych informacji „Codziennej” wynika, że postępowanie zostało wszczęte na podstawie materiałów przekazanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Śledczy podejrzewają, że Works 11 i podmioty powiązane mogły m.in. finansować wysokim rangą żołnierzom GROM wyjazdy zagraniczne. „Codzienna” dotarła do zdjęcia, które zostało zrobione 7 lutego 2018 r. w miejscowości Ischgl w Tryolu (Austria). Widać na nim żołnierzy GROM podczas wyjazdu na narty, wśród nich oficerów odpowiedzialnych w jednostce za kwestie logistyczne (m.in. Piotra C.).

– Takie wyjazdy miały się odbywać co roku – mówi „Codziennej” osoba znająca materiały sprawy.

To niejedyny wątek całej sprawy. Z nieoficjalnych informacji naszej gazety wynika, że w śledztwie pojawia się nazwisko gen. Jarosława Kraszewskiego. To były dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) i doradca prezydenta Andrzeja Dudy. O Kraszewskim zrobiło się głośno, gdy w 2018 r. SKW odebrała mu poświadczenie bezpieczeństwa. Ostatecznie decyzja została jednak uchylona.

– SKW od dawna badała relacje Kraszewskiego z różnymi podmiotami zbrojeniowymi – mówi informator.

Formalnie generał w czerwcu 2019 r. przeszedł na emeryturę. Z informacji „Codziennej” wynika, że rozpoczął współpracę właśnie z Works 11. Z kolei jego syn jest zatrudniony w EG Polska.

– Jak ktoś chce, to może powiązać każdego ze wszystkim. Za chwilę zostanę wymieniony w kontekście lotu drugiego Polaka w kosmos – przyznał w rozmowie z nami gen. Kraszewski.

Podkreśla, że nigdy nie wywierał żadnej presji na podpisanie jakichkolwiek umów w GROM.

– Nie mam nic wspólnego z tą sprawą. Podobnie jak mój syn. Nie mam więc żadnych obaw co do tego ani żadnego innego śledztwa – przyznaje.... 

 

Czytaj więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 


Czytaj także:

Niemcy stawiają na granicy z Polską elektryczny płot. 120 kilometrów ogrodzenia ma powstrzymać...

Źródło: Piotr Nisztor / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze