Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gorący polityczny tydzień przed nami. Dziś PiS ustali harmonogram rekonstrukcji rządu

AN 7:48 28 września 2020
W poniedziałek zbierze się kierownictwo PiS.PAP/Mateusz Marek
W pierwszej połowie tego tygodnia odbędą się spotkania władz partii koalicyjnych Zjednoczonej Prawicy. Kierownictwa: Porozumienia i Solidarnej Polski będą rozmawiać o podpisanym w sobotę porozumieniu koalicyjnym i rekonstrukcji rządu. Dziś zbierze się kierownictwo PiS.

Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę nową umowę koalicyjną. Obecny był również premier Mateusz Morawiecki.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP we wtorek zbierze się prezydium Porozumienia. Władze ugrupowania Jarosława Gowina będą rozmawiać na temat szczegółów podpisanego w sobotę porozumienia oraz o zapowiadanej na ten tydzień rekonstrukcji rządu. Rozmówcy z Porozumienia podkreślają, że nie zapadła jeszcze decyzja, czy podczas wtorkowego spotkania będzie także mowa o obsadzie stanowisk wiceministrów.

Z ramienia Porozumienia tekę ministerialną według deklaracji medialnych polityków obozu rządzącego miałby otrzymać Jarosław Gowin, który zadeklarował chęć powrotu do rządu. Gowin poinformował w sobotę, że jeden z nowych resortów - za który będzie odpowiadało Porozumienie - obejmie takie obszary jak: rozwój, budownictwo, turystyka i praca, a kierujący nim minister będzie w randze wicepremiera. Byłby to rozszerzony resort rozwoju kierowany dotychczas przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, która zrezygnowała z członkostwa w Porozumieniu. Emilewicz swoją decyzję argumentowała powrotem do rządu Gowina, który objąłby jedyną tekę ministerialną przypadającą Porozumieniu oraz rozbieżnością zdań z liderem ugrupowania.

Podpisane w sobotę porozumienie i rekonstrukcja rządu będą również tematami rozmów władz Solidarnej Polski. Jak dowiedziano się nieoficjalnie politycy ugrupowania Zbigniewa Ziobry mają spotkać się pierwszej połowie tygodnia.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller w poniedziałek kierownictwo PiS, czyli Prezydium Komitetu Politycznego ma ustalić harmonogram rekonstrukcji rządu po zawarciu przez liderów PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski porozumienia koalicyjnego. Müller dodał, że rekonstrukcja rządu odbędzie się na przełomie września i października, a decyzje mają zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

W toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy - według nieoficjalnych informacji PAP - uzgodniono, że liczba ministerstw ma zostać zmniejszona z 20 do 14; część resortów ma być połączona. Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.

Dodatkowo mniejsi koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM. Ponadto zarówno Solidarna Polska, jak i Porozumienie mają mieć po trzech wiceministrów.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował ponadto, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu jako wicepremier. Według nieoficjalnych informacji prezes PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze