Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

GORĄCO WE FRANCJI! ,,Żółte kamizelki'' splądrowały ekskluzywne sklepy

AS 15:10 16 marca 2019
Thomas Bresson [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]
Niespokojnie w stolicy Francji. Podczas rozpoczętego w południe protestu "żółtych kamizelek" część z jego uczestników, w większości zamaskowanych, wdarła się do ekskluzywnych sklepów przy Polach Elizejskich.

Uczestnicy splądrowali między innymi salon z odzieżą męską sieci Boss, zdemolowali też elegancką restaurację Fouquet's - uznawaną za symbol władzy. To tam swoje zwycięstwo w 2007 roku świętował prezydent Nicolas Sarcozy. Był to także ulubiony lokal prezydenta Francois Mitteranda. 

Demonstranci starli się z policjantami w okolicach Łuku Triumfalnego. Obrzucili funkcjonariuszy kamieniami, ci odpowiedzieli gazem łzawiącym i armatkami wodnymi. 

Według szefa francuskiego MSW Christophe'a Castaner, w proteście w Paryżu uczestniczy od 7 do 8 tysięcy ludzi, z czego około półtora tysiąca zachowuje się wyjątkowo agresywnie. 

Liczba protestujących w ostatnich tygodniach znacząco malała, dlatego organizatorzy manifestacji zaapelowali o liczny udział w dzisiejszym proteście. "Żółte kamizelki" chcą postawić w stan gotowości całą Francję, aby pokazać, że ich ruch jest daleki od wyczerpania. W Paryżu wyznaczono kilkanaście miejsc spotkań, aby zdezorientować siły porządkowe. 

To kolejna, osiemnasta sobota demonstracji. Główne żądania dotyczą zmiany polityki finansowej i gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona i rządu, ale chodzi także o aspekty społeczne i polityczne - o to, aby społeczeństwo, według "żółtych kamizelek", miało większy niż obecnie wpływ na podejmowanie przez państwo decyzji kluczowych dla życia jego obywateli.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze