Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gmyz pyta, Bodnar odpowiada. Będzie debata ws. cenzury na Facebooku

EmaPob 16:22 9 listopada 2016
Telewizja Republika
O zajęcie stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara ws. blokowania profili narodowych na Facebooku zaapelował na Twitterze dziennikarz Cezary Gmyz. Dziś Adam Bodnar odpowiedział i ponifnformował, że zorganizuje debatę.

Od dłuższego czasu narodowcy informowali o tym, że Facebook blookuje treści związane z Marszem Niepodległości, a także usuwa profile ich organizacji. Swoje działania przedstawiciele serwisu społecznościowego argumentowali używaniem mowy nienawiści przy zapowiedziach marszu. Ostatecznie konta zostały odblokowane dopiero wtedy, gdy sprawę nagłośniły media. W sobotę przed warszawską siedzibą portalu protestowali narodowcy.

– Nasz postulat jest taki: po pierwsze, zatrzymać cenzurę i przywrócić do normalnego funkcjonowania wszystkie konserwatywne profile. Po drugie, dostosować regulamin Facebooka i sposób jego działania do polskiej Konstytucji i ustaw – mówił Krzysztof Bosak.

Będzie debata z udziałem obu stron

Do sprawy blokowania przez Facebooka profili o charakterze narodowym nawiązał reporter i dziennikarz Cezary Gmyz. Na swoim koncie na Twitterze zapytał Adama Bodnara o to, czy podejmie działania w tej sprawie. 

Na stronie RPO pojawił się też oficjalny komunikat, w którym rzecznik zapowiada debatę z udziałem obu stron. 

W ostatnich tygodniach doszło do zablokowania kilku stron na Facebooku. Działania te zostały podjęte w wyniku zawiadomień składanych przez organizacje pozarządowe.

Nie ulega wątpliwości, że Facebook, oprócz dyskusji na ważne i różnorodne tematy, służyć może także szerzeniu mowy nienawiści, czy też wypowiedzi nienawistnych pod adresem drugiej osoby. Wiele osób i organizacji doświadczyło tego indywidualnie.

Niemniej, w przypadku blokady całej strony pojawiają się pytania o słuszność takich działań, możliwości odwołania się, zaskarżenia decyzji, o jej uzasadnienie itd. Mnożą się wątpliwości, a nawet rodzą sią protesty.

Facebook na tyle intensywnie wkroczył w nasze życie, że stał się jednym z głównych metod przekazywania informacji. Bez Facebooka trudno już prawie wyobrazić sobie funkcjonowanie naszego życia publicznego. Tym bardziej, że Twitter czy Instagram pełnią inną rolę komunikacyjną, a pozostałe sieci społecznościowe nie cieszą się porównywalną popularnością.

Rzecznik Praw Obywatelskich – jako organizator debaty – nie opowiada się po żadnej ze stron sporu. Raczej chce zapoczątkować w ten sposób konsultacje społeczne. A w perspektywie podjąć wspólną dyskusję o kwestiach bardziej fundamentalnych – w jaki sposób media społecznościowe zmieniają nasze życie i metody komunikowania, jak się do tego mają gwarancje wolności słowa oraz jej ograniczenia wynikające z obowiązującego prawa, ale także czy system prawny nadąża za powyższą zmianą cywilizacyjną.

 

Źródło: rpo.gov.pl/Twitter

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze