Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gliński: Iga Świątek jest stypendystką Polskiej Fundacji Narodowej

JK 10:11 13 października 2020
Iga ŚwiątekPAP/EPA/IAN LANGSDON
- Polska Fundacja Narodowa jest zasłużona w wielu dziedzinach, także w sporcie - powiedział w Polskim Radiu 24 wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Jak przekazał, PFN wspiera w sumie 250 osób, w tym paraolimpijczyków i "wśród tych wybitnych polskich sportowców, trzy lata temu znalazła się Iga Świątek".

W sobotnim finale French Open Iga Świątek pokonała w tenisa rozstawioną z numerem czwartym Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1. Gratulacje na Twitterze złożył polskiej sportsmence minister kultury Piotr Gliński.

"Dodatkowe wsparcie dla naszej mistrzyni"

W rozmowie o sporcie i jego znaczeniu dla kultury, która odbyła się na marginesie kongresu Polska Wielki Projekt w studiu Polskiego Radia 24, wiceszef rządu podkreślał znaczenie sportu dla budowania jedności narodowej. - Sport jest elementem dziedzictwa kulturowego. Wywodzi się z tradycji greckiej, podobnie, jak nasza cywilizacja Europejska, w której istniał ideał łączący cnoty moralne, psychiczne, umysłowe i pro-obywatelskie, z rozwojem fizycznym. To był holistyczny ideał człowieka - ocenił Piotr Gliński. - Sport, postrzegany przez pryzmat kultury masowej, powinien być dopełniony sferą wartości, cnót moralnych, dzielności, odwagi - zaakcentował. 

Piotr Gliński podkreślił, że bardzo się cieszy z sukcesu Igi Świątek. - To jest przede wszystkim jej sukces, ale także jej zaplecza. Na ogół tak jest w świecie tenisowym, że bardzo ważne jest wsparcie rodziny i rodziców - zaznaczył. Dodał, że ma też zawodowy "drobny element satysfakcji". - Te instytucje, które są powołane do wspierania w Polsce sportu - co nie jest moją zasługą, tylko moich poprzedników - też było obecne we wsparciu i promocji Igi Świątek - podkreślił gość "Tematu dnia". 

- Polski Związek Tenisowy działa teraz w trochę lepszych warunkach niż poprzednio, bo otrzymał większe wsparcie w ostatnich latach, a dodatkowo, o czym też mało kto wie, Iga Świątek od połowy 2017 r. jest stypendystką Polskiej Fundacji Narodowej - wskazał i dodał, że PFN jest "zasłużona w wielu dziedzinach, także w sporcie". Jak wyliczył gość Polskiego Radia 24, PFN wspiera w sumie 250 osób, w tym paraolimpijczyków i "wśród tych wybitnych polskich sportowców, trzy lata temu znalazła się Iga Świątek". - Jest to jakaś - wiem, że niedecydująca - sprawa we wsparciu jej kariery. Powinniśmy to docenić. To jest ponad 40 tysięcy złotych rocznie, to dodatkowe wsparcie dla naszej wspaniałej mistrzyni - powiedział Piotr Gliński. 

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze