Giro d'Italia: popis mistrza świata na pierwszym etapie. Filippo Ganna najszybszy, duża strata Rafała Majki

Filippo Ganna na trasie pierwszego etapu.
PAP/EPA/LUCA ZENNARO

103. edycja słynnego kolarskiego wyścigu Giro d'Italia rozpoczęła się w sobotę od jazdy indywidualnej na czas na odcinku 15,1 km z Monreale do Palermo. Najszybszy okazał się mistrz świata w tej specjalności (Ineos Grenadiers). Dopiero 124. czas zanotował Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który osiągnął gorsze wyniki niż jego potencjalni rywale w walce o wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej.

Ze względu na pandemię koronawirusa jeden z trzech najważniejszych wieloetapowych wyścigów został przełożony z maja na październik. Pierwszym etapem Giro d'Italia była indywidualna jazda na czas po sycylijskich drogach. Czasówka była popisem 24-letniego Ganny. Włoch zaledwie osiem dni wcześniej wywalczył w Imoli tytuł mistrza świata w tej specjalności, więc jego triumf nie jest zaskoczeniem.

Ganna pokonał trasę w 15 minut i 24 sekundy. Reprezentant gospodarzy aż o 22 sekundy wyprzedził Portugalczyka Joao Almeidę (Deceuninck-Quick Step) oraz Duńczyka Mikkela Bjerga (UAE Emirates Team).

Czwarty czas zanotował zespołowy kolega Ganny Geraint Thomas. Brytyjczyk, który wymieniany jest w gronie głównych faworytów do zwycięstwa w wyścigu, był o 23 sekundy wolniejszy od triumfatora etapu.

Majka bez błysku

Pierwszego etapu do udanych nie może zaliczyć Rafał Majka, który do Włoch przyjechał jako lider ekipy Bora-Hansgrohe. Polak został sklasyfikowany dopiero na 124. miejscu, ze stratą aż dwóch minut do Ganny.

Pocieszeniem dla kolarza z Zegartowic może być fakt, że spośród kandydatów do podium w czołówce etapu uplasował się jedynie Thomas. Nieźle spisał się też siedemnasty Brytyjczyk Simon Yates (Mitchelton-Scott), który pojechał wolniej od Ganny o 49 sekund.

Straty, choć mniejsze od Polaka, poniósł też słynny Vincenzo Nibali. Kolarz Trek-Segafredo, który dotąd dwukrotnie triumfował w swoim narodowym wyścigu, był 69., ze stratą blisko półtorej minuty do swego zwycięskiego rodaka.

Najlepiej z Polaków spisał się natomiast Kamil Gradek. Kolarz CCC Team był dziewiętnasty, a dystans pierwszego etapu przejechał o 50 sekund wolniej niż Ganna. Maciej Bodnar zajął 44. miejsce, Paweł Poljański 45. (obaj Bora-hansgrohe), natomiast na 131. pozycji uplasował się Kamil Małecki (CCC).

Groźny wypadek Lopeza

Groźnie wyglądający wypadek zanotował natomiast wymieniany w gronie faworytów Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez. Kolarz Astany wpadł w dziurę w jezdni i mocno się poobijał.

"Miguel Angel został zabrany do szpitala na obserwację" - napisał jego zespół na Twitterze.

Niedzielny, 2. etap 103. edycji prestiżowego wyścigu także odbędzie się na Sycylii. Kolarze przejadą 149 km z Alcamo do Agrigento.